Sperm Improvement

השבחת זרע

השבחת זרע ב B-MOM, בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר

השבחת זרע הכרחית לפני כל הזרעה על מנת לשטוף את הזרע מנוזלי הזרע אשר עלולים לגרום להתכווצויות של הרחם ולרכז את הזרע האיכותי בנפח קטן אשר הרחם יוכל להכיל.

מדובר באחד הצעדים החשובים ביותר במהלך טיפול פוריות, הזרעה או הפריה. באמצעות בחינה יסודית של הזרע הקיים וברירה של הזרעים המשובחים יותר (וכמעט תמיד יש כאלה) אפשר לשפר משמעותית את הסיכויים. הנה כל מה שחשוב לדעת על התהליך, האופן בו הוא נעשה והיתרונות המגוונים שלו.

מה זה השבחת זרע?

השבחת זרע, או יותר נכון הכנת הזרע לקראת הזרעה תוך רחמית, היא תהליך המתבצע במעבדה ומיועד לבודד את הזרעים המשובחים ביותר שיש לגבר על מנת להשתמש בהם לתהליכי הזרעה או הפריה.

חשוב לציין:

● בתהליך ההשבחה אין השבחה של תאי הזרע עצמם ואיכותם אינה משתנה. ההשבחה מתבטאת בכך שמסלקים תאי זרע מתים או פגומים, ובוחרים את אלה שלהם התנועתיות הגבוהה ביותר.
● התהליך מבוצע במקרים שבהם איכות הזרע ירודה, וכן כהכנה עבור הזרעה תוך רחמית .חשוב להדגיש שלא ניתן לשפר את איכות הזרע הקיים, אבל ברירה של הזרעונים המשובחים היא בעלת חשיבות מכרעת.

מי יכול לבצע השבחת זרע?

השבחת זרע מיועדת כאמור במקרים בהם יש צורך בהזרעה תוך רחמית אם בשל בעיית זרע או בשל גורמים אחרים.

השבחת זרע עשויה להיות פתרון במצבים בהם בדיקת הזרע שביצע הגבר הצביע על בעייתיות בפרמטר אחד או יותר או במקרים אחרים בהם בני הזוג אינם מצליחים להיכנס להריון ויש יסוד סביר להאמין שחלק מהבעיה מקורה באיכות הזרע של הגבר או בעיות אחרות המצריכות הזרעה תוך רחמית.

ההשבחה מהווה בנוסף לכך אחת מפעולות ההכנה ההכרחיות עבור תהליכי פוריות, בין אם הזרעה תוך רחמית ובין אם הפריה חוץ גופית, לרבות עבור זוגות חד מיניים. במקרים אלו חייבים לבחון בזכוכית מגדלת את הזרע המשמש לתהליך (פעמים רבות זרע שעבר הפשרה), והבדיקה היסודית מאפשרת זאת.

מהו תהליך השבחת זרע?

נהוג לבצע השבחת זרע בכמה שיטות עיקריות, אם כי המטרה דומה. נקודת ההתחלה תהיה תמיד בחינה של נתוני הזרע, אותה מבצעים כאשר יש חשש שהגבר סובל מבעיה הקשורה למאפייני הזרע שלו. הגבר מאונן לכוס סטרילית, הדגימה מועברת למעבדה ונעשית שטיפה שלה, המיועדת להפריד את נוזל הזרע מהתאים. הזרעונים ייבדקו לעומק. מהם נבחר את המובחרים יותר ונרכז אותם בשטח קטן, תוך בחינה נוספת שלהם. הפעולה הזו מספיקה בחלק גדול מהמקרים על מנת לספק זרע בסבירות גבוהה להצלחת התהליך.

ייתכן מאוד שגם לאחר התהליך הראשוני של מיון הזרע, נגלה כי האיכות אינה מספיקה ונדרשת ברירת זרע נוספת. במצב הזה, הברירה יכולה להתבצע באחת משתי דרכים. השיטה הראשונה והבסיסית יותר, המכונה “Swim Up”, היא הכנסת תאי הזרע לנוזל שהמאפיינים שלו דומים מאוד לאלו של נוזל החצוצרה. התאים שיצופו מעלה בכוחות עצמם יהיו אלו הפעילים, החזקים והמשובחים יותר, ואלו הם התאים שיועברו לרחם האישה.

השיטה המתקדמת והיעילה יותר, בה אנחנו משתמשים ב-B-MOM, היא שיטת הגרדיאנט. במסגרת זו דוגמים את הזרע באמצעות מפל (“גרדיאנט”) של ריכוזי צפיפות, המסנן את התאים המשובחים. את התאים האלו מעבירים לחומר המשמש למיון התאים ולהפרדתם, לקראת שטיפה בנוזל המזכיר אף הוא את רחם האישה. אל הנוזל הזה מוסיפים את תמיסת המדיום – תמיסה הכוללת ויטמינים, סוכרים וכמויות קטנות של חומרים אנטיביוטיים – אותה מחדירים לרחם האישה. השיטה נחשבת ליקרה יותר, אבל אחוזי ההצלחה שלה גבוהים משמעותית בהשוואה לשיטת Swim Up.

השבחה לפני הזרעה

במקרה של הזרעה תוך רחמית נבחר בהשבחה כאשר יש יסוד סביר להניח כי הזרע של הגבר אינו איכותי מספיק, כפי שעולה בבדיקת הזרע.

בתהליך הזרעה תוך רחמית, הגבר מביא מנת זרע למעבדה (אם מביאים את דגימת הזרע מהבית יש להביאה תוך שעה ממתן הזרע. ניתן לתת זרע בחדר פרטי המיועד לכך במרפאה) במעבדה מבצעים את השבחת הזרע, ותאי הזרע שעברו השבחה, מוזרקים ע”י הרופא ישירות לרחם האישה.

אחוזי ההצלחה: גבוהים בכל קנה מידה

ברוב המוחלט של המקרים, השיטות שתוארו מעלה יספיקו על מנת לרכז את הזרע האיכותי ביותר בנפח קטן על מנת שהרחם יוכל להכיל, כך שהוא יוכל לשמש לתהליכי הזרעה. אם בדיקת הזרע מוכיחה גם לאחר הבדיקה, המיון והברירה שלו שנוזל הזרע אינו איכותי מספיק, מומלץ לשקול בחיוב ביצוע של הפריה חוץ גופית (IVF). הסיבה היא שבתהליך ההפריה ניתן להזריק זרעון בודד, בשיטת מיקרומניפולציה לביצית.

נקודה חשובה נוספת היא שלא רק איכות הזרע משפיעה על הסבירות שתהליכי ההפריה או ההזרעה יצליחו. ישנם משתנים מגוונים שנכנסים לתוך המשוואה, חלקם קשורים לגבר וחלקם לאישה (למשל, גיל), כך שאי אפשר לקבוע מראש מה תהיינה תוצאות התהליך.

חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
להשארת פרטים וקבלת מידע נוסף לחצו כאן
Whatsapp