Why Donate?

למה לתרום זרע?

למה להיות תורם?

מדי שנה, פונים לבנק הזרע רבים המעוניינים להיות תורמים. אחוז משמעותי מהם עובר בהצלחה את תהליך הסינון הקפדני ומתקבל כתורם מן המניין, שיכול להגשים חלום עבור משפחות שלמות. השאלות שצריכות להישאל, כבר בנקודת ההתחלה, הן מה בדיוק מניע את אותם התורמים, אילו שיקולים מנחים אותם ומה הם מרגישים לאחר השלמת התהליך.

כל התשובות, חלקן מפתיעות, לפניכם.

החיסיון והחוק

מאגר התורמים של בנק הזרע ותרומת ביצית B-MOM השייך לבית החולים הרצליה מדיקל סנטר הוא מהמגוונים והמתחדשים ביותר הקיימים בישראל כיום. התגמול ההולם שאנו מעניקים לתורמים מאפשר לנו לסנן את המועמדים בצורה טובה ולבחור תורמים איכותיים ביותר.

כל תורם עובר ריאיון מקיף עם צוות הבנק, הכולל את הרופא האחראי, את מנהל המעבדה ואת האחות המתאמת.

אנו נפגשים עם כל מועמד כמה וכמה פעמים, ובפגישות אלו מרכזים נתונים ומידע מקיף ויסודי על כל אחד, כולל קורות חייו, הישגיו, תחביביו, העדפותיו, השקפת עולמו, הרגליו, תמונות ילדות שלו, חיבור ועוד. ההיכרות הזו מאפשרת לנו להציע לנתרמות מאגר איכותי במיוחד.

התועלת בתרומת זרע

עם כל הכבוד לסכומים הנאים (עליהם נדבר בהמשך) שניתן להוסיף לחשבון הבנק באמצעות תרומת זרע, הניסיון שלנו והדיווחים שאנחנו מקבלים מהגברים עצמם מראים שחלק גדול מהם מונעים מסיבות אחרות לחלוטין, חשובות לא פחות. אין צל של ספק שלתרום זרע זה שליחות חברתית מהמעלה הראשונה, מסיבות ברורות. ללא תרומות זרע נשים יחידניות מבחירה או מכורך הנסיבות, נשים בזוגיות חד מינית או נשים שבן זוגן אינו פורה פשוט לא יוכלו להביא לאוויר העולם ילדים.

תרומת הזרע מהווה, כשמה כן היא, תרומה אדירה עבור אותן משפחות. את העזרה הזו אי אפשר לכמת אפילו בכספים, גבוהים ככל שיהיו במצטבר. רבים מהתורמים שלנו מציינים שהרצון שהניע אותם הוא לעזור לזולת, ותחושת הסיפוק שקיבלו בזכות התרומה הוכיחה שההשקעה מצידם הייתה כדאית.

מקרים נוספים, מעט נדירים יותר, הם גברים אשר תורמים זרע למען המדע. גם כאן מדובר בתרומה לא מבוטלת לחברה, אם כי אחוז התרומות המשמשות בפועל למטרה זו הוא חלק קטן מאוד מהתרומות שמגיעות לבנקי הזרע השונים. כמובן שאנחנו לא מתייחסים כאן למצב של הקפאת זרע, בו הגבר שומר את זרעו שלו לצורך שימור הפוריות שלו: לדוגמה, כאשר יש חשש שמחלה או גורם אחר יביאו לפגיעה בטיב הזרע שלו.

כמה כסף מקבלים על תרומת זרע?

ברור כי התמורה הכלכלית הנאה לה זכאים תורמי הזרע מהווה שיקול מרכזי בהחלטה שלהם לבצע זאת. כדי לסבר את האוזן, על כל תרומת זרע מתקבל תשלום של 700 ש”ח, אחרי קיזוז מס, כאשר בנק הזרע עצמו הוא שמבצע את תשלום המס עבורכם. התשלום מועבר באופן אוטומטי לחשבון הבנק של התורם, תוך פרק זמן קצר בכל קנה מידה, ללא כל מאמץ מצידו של התורם.

אי אפשר לענות על השאלה כמה כסף מקבלים על תרומת זרע, ולא להתייחס לכמות דגימות הזרע שהגבר נתון מספק. האינטרס המשותף של כולם הוא שגבר הנמצא מתאים יתרום מספר רב ככל שניתן של פעמים, מה שכמובן משתלם ביותר עבורו מבחינה כספית. אם מביאים בחשבון את העובדה שנהוג שהגבר יספק לפחות 20 דגימות בהנחה שהזרע שלו איכותי, ושניתן לתרום זרע עד לרף עליון של 50 דגימות, מבינים שמדובר בסכום שיכול בקלות לעלות על 30,000 ש”ח.

עובדה זו מסבירה מדוע אחוז לא מבוטל מהתורמים הם צעירים הנמצאים בשלבים הראשונים של החיים שלהם – למשל, צעירים אחרי צבא או סטודנטים – שיכולים באמצעות הסכומים האלה לקבל מרווח נשימה כלכלי שיקל עליהם בצעדים הראשונים שלהם בחיים “האמיתיים”.

יתרון חשוב נוסף הוא שמהגבר כמעט לא נדרש דבר, כשכאן ניתן להעמיד מנגד את התהליך של מתן תרומת ביצית שכן מצריך מהאישה מאמצים גדולים יותר. לאחר שהגבר עובר את הראיון האישי ובדיקות ההתאמה הראשוניות ונמצא מתאים – מה שכרוך לרוב בשתי פגישות הנערכות בבנק הזרע – כל שיש לעשות הוא להגיע למקום ולתת דגימת זרע בפשטות, בחדרים סטריליים, נוחים ובעלי אווירה נעימה. במילים אחרות: מדובר כאן בתגמול מרשים מאוד על מאמץ די מינימלי (יש שיגידו אפילו טבעי) של הגבר.

חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp