החזרת עוברים לרחם בטיפולי IVF

רכישת זרע ד"ר אלון קדם | 02/10/22

החזרת עוברים לרחם היא השלב המסיים וככל הנראה גם המותח והמלחיץ ביותר בהליך של הפריה חוץ גופית (IVF). בתהליך זה מוחזר עובר איכותי (אחד או יותר) לחלל הרחם באמצעות קטטר (צינורית דקה).

זוהי השורה התחתונה של התהליך, שתאפשר לנו לדעת האם הוא הסתיים בהשרשה המצופה שתספק את הסיום המשמח והמרגש ביותר לתהליך הלא פשוט שעברתם. את החזרת העוברים נהוג לבצע בנוסף במקרים של רכישת תרומת ביצית או הפריה חוץ גופית עם תרומת זרע, כאשר קיימת אפשרות לטיפול הזרעה במקום הפריה חוץ גופית בעת רכישת זרע חיצוני.

במאמר הבא נתייחס לשאלות העיקריות העולות ביחס לתהליך של החזרת עוברים בפרט, והפריה חוץ גופית בכלל, כך שתבינו שהשד ממש אינו נורא כל כך.

מה זה טיפולי הפריה חוץ גופית IVF?

הפריה חוץ גופית היא מטיפולי הפוריות הנפוצים הקיימים כיום, הנעשים בהצלחה רבה כבר עשרות שנים ברחבי העולם. היא מיועדת לנשים שאינן מצליחות להרות בצורה טבעית מסיבות שונות, ביניהן:

  • חסימה מבנית של החצוצרות בגוף האישה
  • זרע באיכות ובכמות נמוכה של הגבר
  • הפרעות בביוץ
  • מצבים בהם טיפולי פוריות אחרים לא הניבו תוצאות מספקות

ההפריה נעשית בכמה שלבים. ראשית, מוציאים את הביציות הבשלות משחלות האישה. ביציות אלה מופרות במעבדה בעזרת זרע, בין אם של בן הזוג ובין אם של תורם זרע. העוברים גדלים במעבדה בתנאים מבוקרים, לקראת השלב הסופי בו הם מושתלים מחדש ברחם האישה.

החזרת עוברים מוקפאים לרחם נעשית תוך דקות ספורות, כשבדרך כלל הפעולה אינה כרוכה בכאבים ואינה דורשת הרדמה. העיקרון המרכזי הוא החדרה של צינורית לרחם האישה דרך צוואר הרחם, בליווי אולטרה סאונד, כאשר בצינורית עצמה נמצאת הביצית המופרית (העובר).

ד"ר אלון קדם

תהליך החזרת עוברים מוקפאים לרחם – הטכניקה

החזרת עוברים מוקפאים לרחם נעשית תוך דקות ספורות, כשבדרך כלל הפעולה אינה כרוכה בכאבים ואינה דורשת הרדמה. העיקרון המרכזי הוא החדרה של צינורית לרחם האישה דרך צוואר הרחם, בליווי אולטרה סאונד, כאשר בצינורית עצמה נמצאת הביצית המופרית (העובר).

במקרה של כמה עוברים יש צורך לבצע את ההעברה של כל עובר בנפרד, כחלק מהטיפול הכללי הנמשך כאמור פרק זמן קצר.

מה זה השרשה?

השרשה היא למעשה הסיום המוצלח של התהליך, כלומר, מצב בו העוברים אכן משתרשים ברחם וההריון יכול להתחיל. מבחינה מעשית השרשה הוא התהליך שעובר העובר מרגע ההפריה של הזרע והביצית בחצוצרה, דרך התנועה אל חלל הרחם ועד ההתמקמות בדופן הרחם ובניית מערכת כלי הדם בינו לבין האם.

שאלה נפוצה מאוד היא מתי יש השרשה לאחר החזרת עוברים, והתשובה – לרוב, תוך 5-1 ימים. מבחינת לוח הזמנים ההשרשה תיעשה לכן כ-9-6 ימים ממועד הביוץ. במסגרתה גוף האישה יתחיל לייצר את hCG, הורמון ההריון, כך שכעבור פרק זמן מסוים (לרוב שבועיים) ניתן יהיה לבצע בדיקת הריון ולקוות לתוצאה חיובית.

מהם הסיכונים בהחזרת עוברים לרחם?

תהליך החזרת העוברים נחשב לבטוח בכל קנה מידה, בטח אם מבצעים את התהליך בבית חולים מהשורה הראשונה בישראל, אבל עדיין קיימים כמה סיכונים שכדאי להכיר. בחלק מהמקרים עלולה להתפתח דלקת באגן, בין השאר בקרב נשים שסבלו או שסובלות מבעיה כלשהי בחצוצרות.

ככלל, בעת הפריה חוץ גופית הסיכויים להריון מרובה עוברים גבוהים יותר מאשר בהריונות “רגילים”, מה שמעמיד סיכון מוגבר לאישה ולעובר גם יחד (במיוחד כאשר מדובר ביותר משני עוברים). בנוסף, הסבירות למומים מולדים גבוהה בהשוואה להריונות טבעיים וגם לטיפולי פוריות פשוטים יותר, דוגמת מתן תרופות לביוץ או טיפולי הזרעה.

החזרה לשגרה לאחר השבת העוברים היא די מהירה. כיום מחקרים הראו שמנוחה לאחר ההחזרה אינה מועילה במיוחד, אם כי ניתן לקבל אישור מחלה למשך 3 ימים אחרי החזרת עוברים. יש הממליצים לחזור לפעילות גופנית מתונה בלבד בימים שאחרי ההחזרה, ולהימנע מקיום יחסי מין או כל מאמץ המופעל על הבטן למשך 5-7 ימים.

ייתכנו תופעות המקשות מעט על החזרה לשגרה מלאה, דוגמת כאבי מחזור 6 ימים לאחר החזרת עוברים (פחות או יותר), אולם לרוב הם נקודתיים וניתן להקל עליהם.

אילוסטרציה של החזרת עוברים לרחם

מהם סיכויי ההצלחה להשרשה?

אחוזי ההצלחה להשרשה של עובר נתון מוערכים לרוב בכ-30-40% , אם כי הם משתנים ממקרה למקרה בהתאם למאפייני הביצית והאישה.

איך נוכל לשפר את סיכויי ההצלחה?

ניתן להגדיל את הסיכויים להשרשה כאשר בוחרים ביותר מאשר ביצית מופרית אחת במהלך טיפולי ה-IVF, אם כי עקב החשש מהריון מרובה עוברים ההנחיות המקובלות של משרד הבריאות הן עד שני עוברים.

מכיוון שרירית רחם עבה מגדילה את סיכויי ההצלחה להשרשה, במקרים בהם הרירית של רחם האישה דקה ניתן לקבל תרופות לעיבוי שלה. זרימת דם תקינה הכרחית אף היא, כך שמומלץ לרוב להקפיד על שמירה על חום הגוף ככל שניתן בימים ובשעות שלפני החזרת העוברים. בתקופה זו, וגם קודם לכן, הקפידו ביתר שאת על תזונה נכונה, מאוזנת וטבעית במידה רבה.

תוך כמה זמן נוכל לראות תוצאות?

בהריון בכלל, ובטיפולי פוריות בפרט, תזמון הוא אחת ממילות המפתח. את החזרת העוברים לגוף האישה נבצע 6-2 ימים לאחר שאיבת הביצית, שלב בו הם אמורים להיות מפותחים מספיק.

ההשרשה נעשית, כפי שציינו קודם, תוך עד חמישה ימים. לאחר מכן נדרשת המתנה (לרוב – מורטת עצבים) עד שניתן לראות האם נקלט הריון, פרק זמן שעומד סביב כ-10-12 ימים. לאחריו ניתן לבצע את בדיקת ההריון.

החזרת עוברים ב- B-MOM

כפי שראיתן, החזרת עוברים יכולה להיות הסיום המתוק לתקופה שהייתה הכול חוץ מפשוטה. התהליך עצמו אינו מורכב, אבל נדרש תכנון מוקפד כדי להגדיל את הסיכויים להשרשה מוצלחת ולתחילת הריון בריא.

החדשות הטובות הן שאתן במקום הנכון. ההפריה חוץ גופית הנעשית במסגרת בית החולים הרצליה מדיקל סנטר, לצד פעולות קשורות אחרות בבנק הזרע B-MOM הפועל כחלק מבית החולים, נעשים בסטנדרטים הגבוהים ביותר. העובדה שניתן לקבל את כל הפתרונות בבית חולים אחד מגדילה את אחוזי ההצלחה של התהליך ומקלה מאוד על כל המעורבים.

עוד מאמרים בנושא רכישת זרע
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp