תורם פתוח או תורם סגור?

רכישת זרע ד"ר אלון קדם | 13/07/22

ההחלטה להביא ילד לעולם באמצעות תרומת זרע היא החלטה אמיצה ומורכבת שבוודאי לא פשוט לקבל, ולאחר שבחרת בה, הגיע הזמן להיערך לשלב הבא: תהליך בחירת התורם המתאים ביותר עבורך.

אחת ההתלבטויות המרכזיות, שהופכת אקטואלית יותר ויותר בשנים האחרונות, נוגעת לסוגיית האנונימיות של התורם: האם כדאי לקבל תרומת זרע מתורם שבעתיד ניתן יהיה לחשוף את זהותו המלאה, או מכזה שיישאר אנונימי לתמיד? חשוב לדעת שהחוק הישראלי מחייב ומגן על אנונימיות התורם, כך שהאפשרות היחידה לתרומה פתוחה היא ייבוא מנות זרע מחו”ל. מכאן שבבחירה בין תורם פתוח לסגור, למעשה תצטרכי לבחור בין תרומת זרע מהארץ לבין תרומת זרע מחו”ל.

ננסה כאן להציג בפנייך את כל השיקולים, ההיבטים, היתרונות והחסרונות של כל אפשרות.

מהו תורם פתוח?

תורם פתוח הוא תורם זרע שאינו אנונימי: כבר בשלב בחירתו תוכלי לקבל פרטים מזהים שלו, כמו תמונת ילדות או לשמוע את קולו.
בעתיד, כשילדך יגיע לגיל 18, הוא יקבל את פרטי ההתקשרות של התורם ויוכל לנסות ליצור עימו קשר.

מהו תורם סגור?

תורם אנונימי, הוא תורם שפרטיו המזהים אינם נחשפים לעולם. הם יישארו חסויים בפניך ובפני הילד.
עם זאת תוכלי לקבל פרטים חשובים שונים על התורם, כמו תחומי העניין שלו ותחביביו, לימודיו והשכלתו, צבע שערו וצבע עיניו, גילו, תמונת בוגר/ילדות שלו באתרים שונים בחו”ל ועוד.

אחת ההתלבטויות המרכזיות, שהופכת אקטואלית יותר ויותר בשנים האחרונות, נוגעת לסוגיית האנונימיות של התורם: האם כדאי לקבל תרומת זרע מתורם שבעתיד ניתן יהיה לחשוף את זהותו המלאה, או מכזה שיישאר אנונימי לתמיד?

ד"ר אלון קדם

תורם אנונימי מול תורם פתוח – היבטים ושיקולים שונים

מתן האפשרות לילד להתוודע לשורשיו

רבות מהבוחרות בתרומה הפתוחה מעידות שהשיקול המרכזי שלהן הוא להעניק לילד הבנה מלאה יותר של המוצא שלו, מניין הוא בא ולתת לו תשובות לגבי הזהות והמראה שלו. בעוד שילדים רבים אשר נולדו מתרומת זרע כלל לא מרגישים צורך לפגוש את התורם, אחרים בהחלט מעידים כי חוסר הידיעה מקשה עליהם. עלייך לחשוב האם תרצי להשאיר את זכות הבחירה בנושא זה לילד.

ציפיות ותקוות שווא

אמנם התרומה הפתוחה מספקת לילד אפשרות ליצירת קשר עם התורם, אבל אין לדעת כיצד הוא יגיב לבקשה: הוא יכול להחליט שלא להיפגש עם הילד, גם אם ידע שלילד יש זכות לבקש זאת בעת שמסר את תרומת הזרע. מכיוון שפרטי התורם נמסרים לילד רק בגיל 18, עלולות להיווצר לאורך שנים ציפיות ותקוות שווא להגיע לאותו רגע מכונן של הכרת התורם, רגע שעלול לא להתממש כלל.

המחיר

מכיוון שמנות הזרע הפתוחות מיובאות מחו”ל, מחיריהן גבוה יותר מאשר מנות הזרע הסגורות שניתן לקבל מבנק זרע ישראלי.

הזמינות

למרות שהמנות של התורמים הישראלים כבר נמצאות בארץ, הפער בזמינות בינן לבין המנות הפתוחות לרוב אינו משמעותי.

אם תבחרי בתרומה פתוחה, מיד לאחר פתיחת התיק והתאמה גנטית בינך לבין תורם הזרע, תישלח הבקשה לבנק הזרע הרלוונטי בחו”ל.
מנות הזרע יגיעו עד ל-10 ימי עבודה מרגע הגשת בקשה זו. כל הזמנה בבנק הזרע ותרומת הביצית B-MOM של הרצליה מדיקל סנטר נעשית באופן מיידי עפ”י דרישה, ואנו לא ממתינים למשלוח מרוכז של מספר הזמנות.

ה’סכנה’ להיכרות בתוך המשפחה

אחד החששות הגדולים בכל הנוגע לתרומת זרע, הוא ממפגש לא מתוכנן בין ילדים של אותו תורם, מפגש אחאים שעלול להוביל לנישואי אחאים וגילוי עריות.

תרומת זרע מחו”ל עשויה להפחית משמעותית את ה’סכנה’ הזאת, ראשית משום שהסיכוי למפגש נמוך משמעותית ושנית משום שהתרומה הפתוחה מאפשרת לילד לדעת מיהו התורם ובמקרים מסוימים אף לאתר אחאים.

בחלק מבנקי הזרע בחו”ל ניתן לרכוש מנות של תורם זרע שהינו בלעדי. כל מנות הזרע שלו ימכרו רק למטופלת אחת.

חשוב לדעת שגם אם תבחרי בתורם ישראלי (תורם סגור), הסיכויים למפגש אחאים נמוך. בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר יחד עם בנקי זרע נוספים הקימו מאגר מידע משותף על מנת לבצע בקרה ולמנוע מצב של תורמים שפעילים במספר בנקים במקביל.

תורם פתוח או סגור – מה עדיף?

השאלה שבכותרת תישאר לעד ללא תשובה ניצחת: אין כאן טוב ורע, נכון ולא נכון, מוסרי או לא מוסרי. לכל אחת ההתלבטויות שלה, השיקולים שלה וההחלטות שלה, ולכל אחת תתאים תשובה אחרת.

הבחירה בתורם סגור או פתוח תישאר שלך בלבד, בהתאם לשיקולים שהצגנו כאן ולשיקולים אחרים השמורים רק לך.
כך או כך אנו בטוחים כי תבצעי את הצעד בדרך הטובה ביותר – וכי תזכי לחבק בזרועותייך ילד נפלא בעתיד הקרוב מאוד.

עוד מאמרים בנושא רכישת זרע
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp