הקפאת זרע

בדיקת זרע ד"ר אלון קדם | 13/07/22

אחת הפעולות הנעשות דרך קבע בבנק הזרע ותרומת הביצית B-MOM של בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר היא הקפאת זרע (Sperm Freezing), אשר מוגדרת לעתים גם כשמירת זרע. תהליך זה מאפשר החזקה של מנת הזרע בתנאים מיוחדים ושמירתו לשימוש עתידי – גם לשנים רבות.

מהי הקפאת זרע וכיצד היא מתבצעת?

ככלל, הקפאת זרע היא תהליך פשוט למדי מנקודת מבטו של הגבר: כל שעליו לעשות הוא לספק מנת זרע על פי ההנחיות שיקבל מראש מאנשי צוות בנק הזרע. לגבר עומדת הזכות לבחור אם לבצע זאת בביתו או בחדרים הפרטיים והסטריליים שעומדים לרשותו בבנק הזרע. אם יחליט לעשות זאת בביתו, עליו להביא את מנת הזרע למעבדה תוך שעה מרגע שנתן זרע.

לאחר שסופקה מנת הזרע, היא מועברת להקפאה עמוקה בתנאים מיוחדים, ובין היתר בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. תנאים אלו יבטיחו כי הזרע יישמר במצב טוב למשך זמן רב – גם לחמש שנים ויותר.

המקומות היחידים שבהם ניתן לשמור זרע בהקפאה הם כאלו המאושרים לכך, כלומר בנקי זרע או יחידות פריון המחזיקות בציוד הדרוש להקפאה ולשימור זרע.

מתי יבוצע ההליך?

  • במסגרת טיפולי הפריה חוץ-גופית – כדי לשמר זרע לטובת טיפולי פוריות עתידיים
  • לטובת הגבר עצמו – אם הוא חושש שלא יוכל לתת זרע בעתיד או שאיכות הזרע שלו תיפגע (לדוגמה: בעקבות טיפולים כימותרפיים עתידיים)
  • לטובת הכנסת מנת הזרע למאגר התורמים בבנק הזרע
  • כאשר הגבר מעוניין לשמר זרע ‘ליתר ביטחון’.

ב- B-MOM אנחנו מבצעים חלוקה פיזית ברורה בין מנות זרע מוקפאות המיועדות להפריית אישה המעוניינת בתרומת זרע, לבין מנות זרע המיועדות לשימור – כלומר כאלו הנשמרות עבור הגבר, לטובת שימוש עתידי.

מבחינת בריאותו של העובר העתידי אין כל הבדל בין הפריה בדרך הטבע לבין הפריה שנעשתה ממנת זרע שעברה הקפאה.

ד"ר אלון קדם

מי זכאי לבצע הקפאת זרע?

כפי שניתן להבין מהכתוב לעיל, כל גבר אשר מעוניין להקפיא את זרעו זכאי לעשות זאת. כיום ידוע כי ישנה ירידה באיכות הזרע של הגבר המערבי, ולכן אין כל מניעה לבצע שמירת זרע לטובת שימוש עתידי. למעשה, מומחי פריון רבים אף ממליצים לגברים המעוניינים להביא ילד לעולם בעתיד, לבצע הקפאת זרע כבר היום ולשמר תאי זרע איכותיים.

הכנת מנת זרע אחרי הקפאת זרע להזרעה תוך רחמית

האם קיים סיכון רפואי כשמקפיאים זרע?

מבחינת התהליך שעובר הגבר, לא ידוע כל סיכון בריאותי בביצוע הקפאת זרע: כל שיש לעשות הוא לתת מנת זרע (מתבצע ע”י שפיכת כל נוזל הזרע לתוך כוסית פלסטיק סטרילית), שתעבור להקפאה ושמירה בבנק הזרע B-MOM. הקפאת הזרע תיעשה בסטנדרטים הגבוהים ביותר שיש ובהתאם לכל התקנות של משרד הבריאות, על פי המתווה הכללי להקמת בנק זרע פרטי ועצמאי.

בנק הזרע של B-MOM הוא מורשה ומקפיד לבצע את ההקפאה באופן שישמור את הזרע לאורך זמן: במיכל ייעודי עם חנקן נוזלי, בטמפרטורה של 196- מעלות צלזיוס ותוך בקרה מלאה.

מה השפעת ההקפאה על הזרע?

כפי שניתן להניח, הקפאת הזרע פוגעת במידה מסוימת באיכות המנה המוקפאת. ככלל, כ-70% מתאי הזרע שהוקפאו ישרדו את התהליך ויהיו כשירים לשימוש לאחר ‘הפשרתם’. מדובר בכמות גדולה למדי, שיכולה לשמש לכמה וכמה הפריות.

לעומת זאת, מבחינת בריאותו של העובר העתידי אין כל הבדל בין הפריה בדרך הטבע לבין הפריה שנעשתה ממנת זרע שעברה הקפאה. מחקרים ובדיקות שונות שנעשו לאורך השנים הוכיחו כי לא נרשמה כל עלייה בשכיחות המומים והבעיות הגנטיות בעוברים שהתפתחו ממנות זרע מוקפאות.

כיצד מתבצע תהליך הקפאת זרע ב- B-MOM?

תהליך הקפאת הזרע בבנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר נעשה בצורה מסודרת ומוקפדת, כדי להבטיח תוצאות מיטביות. בשלב הראשון יעבור הגבר סדרת בדיקות אשר ישללו את הימצאותן של מחלות מין, איידס וכדומה. לאחר מכן, תבוצע בדיקת זרע מלאה למנת הזרע שסיפק הגבר – בדיקה שתעמוד על טיבו ועל איכותו של הזרע. בסופו של תהליך יונפק דו”ח מסודר מטעם בנק הזרע, ובו פירוט מלא בנוגע למנות המוקפאות.

במסגרת תהליך זה, ולפני שתבוצע ההקפאה בפועל, עומדת לגבר הזכות לחלק את מנת הזרע לכמה מנות, מסיבה כזו או אחרת. ההחלטה בעניין תינתן תוך התייעצות עם מנהל בנק הזרע B-MOM ורק לאחר מכן תבוצע הקפאת זרע בפועל.

כמה עולה להקפיא זרע?

המחיר של תהליך הקפאת זרע משתנה בין הגופים השונים הפועלים בתחום בישראל, וגם בין המטופלים השונים. לרוב יש לשלם סכום של כמה מאות שקלים על עצם ההקפאה עצמה ועל שימור הזרע המוקפא (תלוי לכמה זמן מקפיאים). חשוב לציין שאין מימון חלקי/מלא על הקפאת זרע דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

מנות זרע מוקפאות בבנק הזרע

מה צריך לעשות לפני/לאחר ההקפאה?

לפני ההקפאה, במעמד השמירה של הזרע, חשוב לוודא לכמה זמן נעשית ההקפאה והאם יהיה צורך לחדש תשלום עבור ההקפאה אחת לשנה. לאחר ההקפאה, במידה ושומר הזרע החליט לבצע שימוש במנות הזרע הקפואות (להפריה חוץ גופית או הזרעה תוך רחמית), יפנה יום לפני הטיפול למזכירות מעבדת הזרע ויתאם תור לאיסוף מנה קפואה או מנה שעברה השבחה לפני הזרעה. אם אתם משנים את כתובת המגורים, מספר הטלפון או פרטי יצירת קשר אחרים שלכם, חשוב שתעדכנו בהקדם את בנק הזרע שבו ביצעתם את הליך ההקפאה.

הקפאת תאי זרע – השגחה הלכתית

גברים רבים המבצעים הקפאת זרע מעוניינים שיהיה עליו פיקוח הלכתי. בחלק מהמקרים ניתן להוסיף השגחה הלכתית (בהנחה שהוא משמש לתהליכי פוריות, שימור פוריות או הפריה) או לקבל פתרונות מותאמים, דוגמת קונדום הלכתי.

שמירת זרע בבנק הזרע B-MOM

ביצוע תהליך הקפאה ושמירת זרע דרך B-MOM, בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר, מומלץ מכמה בחינות:

  • ב-B-MOM תקבלו את כל השירותים והטיפולים הנדרשים בכתובת אחת, במינימום מאמץ
  • בית החולים, ובכלל זה מעבדות הקפאת הזרע, עומדים בתקנים המחמירים ביותר
  • ליווי אישי מלא, מתחילת הדרך ועד לסיומה, כולל ייעוץ גנטי ללא תשלום נוסף
  • זמינות גבוהה במיוחד, עם זמני המתנה קצרים מאוד ואפשרות לבצע שלבים שונים בתהליך מבלי לצאת מפתח הבית
  • מתן דגש על דיסקרטיות ואנונימיות בכל העת
  • אווירה נוחה ומרגיעה

שאלות ותשובות בנושא הקפאת ושמירת זרע

חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp