סוגי תורמים B-MOM

רכישת זרע ד"ר אלון קדם | 12/07/22

תהליך תרומת זרע כולל כמה שלבים, שבוחנים קודם כל את התאמתו של הגבר להיות תורם זרע. מה שחשוב לא פחות הוא שעל פי תוצאות הבדיקות שהוא עובר – ביניהן הבדיקות הגנטיות המורחבות הנעשות בבנק הזרע שלנו, בדיקות דם ובדיקות פיזיולוגיות אחרות – אנחנו מתחילים לבנות את הפרופיל של אותו תורם ואת ההתאמה האפשרית שלו לתהליכים השונים הנעשים בבנק הזרע.

חלוקה עיקרית היא לסוגי תורמים שונים, בהתאם לייעוד שלהם ולפרופיל הבדיקות הגנטיות שהם עברו.

למה החלוקה הזו חשובה?

אם תבחנו את קטלוג התורמים הרחב שלנו, תשימו לב בוודאי לחלוקה לכמה קבוצות עיקריות.
כלל האצבע הוא שהחלוקה הזו נעשית על פי גנטיקה, או ליתר דיוק ההבדלים בין הבדיקות הגנטיות המותאמות עבור כל תורם.

במילים אחרות: על פי מאפייני הבדיקות הנעשות לאורך הדרך מוחלט מהן הבדיקות הרחבות שיש לבצע, והבדיקות האלה ותוצאותיהן עשויות להגדיל את הייעוד של אותו תורם.
המטרה היא להגדיל את הסיכויים ליצירת ההתאמה המושלמת בין צרכי הנתרמת, מאפייני התורם (כולל ממצאי הבדיקות) והתהליך הנדרש עד לקליטת ההריון.

על פי מאפייני הבדיקות הנעשות לאורך הדרך מוחלט מהן הבדיקות הרחבות שיש לבצע, והבדיקות האלה ותוצאותיהן עשויות להגדיל את הייעוד של אותו תורם.

ד"ר אלון קדם

סוגי התורמים הקיימים בבנק

קצרה היריעה מלפרט כאן באריכות על הבדיקות הספציפיות והמאפיינים של כל אחת מהקבוצות. החלוקה העיקרית עם זאת היא לכמה קבוצות עיקריות:

מסלול רגיל

רוב התורמים של בנק הזרע ותרומת הביצית משתייכים לקטגוריה הזו, שמבטאת את ההתאמה שלהם לתהליכים העיקריים הנעשים כאן: הזרעות תוך רחמיות מצד אחד, והפריות חוץ גופיות מהאחר.
מדובר כאן בהיקף בדיקות רחב אשר כולל כ 52 גנים וכ 150 מוטציות.

אם כי גם במקרה הזה מדובר בסקר גנטי רחב פי כמה בהשוואה לזה הנעשה בקופות החולים ואף בבנקי זרע מקבילים רבים בישראל ובעולם.

מסלול פרימיום – מורחב

תורמים בקבוצה הזו עברו סקר מורחב מאוד, של למעלה מ-400 בדיקות גנטיות, ולכן לרובם תמצא נשאות כלשהיא,  חשוב להדגיש בשלב הזה שנשאות למחלה גנטית אינה שוללת את המועמד, כפי שניתן להסיק מכך שהוא מוגדר כפרימיום, אלא להיפך: היא מעידה שהוא פשוט עבר בדיקות מקיפות מספיק.

נתרמת שמעוניינת לשריין מנת זרע של תורם המשתייך למסלול הפרימיום המורחב חייבת לוודא כי היא ביצעה את הבדיקה הגנטית לגביה נמצאה נשאות אצל התורם, ושתוצאות הבדיקה מעידות על כך שהיא עצמה אינה נשאית של אותה מחלה. נדרש ממנה בנוסף ייעוץ גנטי פרטני על ידי יועצת מטעם בית החולים, שלב שאינו כרוך בתשלום.

מסלול תרומת ביצית

חלק מתורמי הזרע משתייכים למסלול המשייך אותם לתהליכים של מתן תרומת ביצית, כאשר האבחנה היא בין שתי קבוצות עיקריות: תורמת ביצית מחו”ל לעומת תורמת ישראלית.
חשוב לבצע את החלוקה הזו מכיוון שהמוצא של התורמת עשוי להשפיע על הפרופיל הגנטי שלה ועל הנשאות של מחלות ופגמים גנטיים שונים, ובהתאם לכך על מציאת ההתאמה של תורם זרע עבורה.

יתרון משמעותי הוא שכל הפעולות הכרוכות בתהליך, שעשוי להיות כידוע די מורכב, נעשות בתחומי B-MOM על ידי הצוות המיומן והמנוסה של בית החולים.
עובדה זו מקצרת מאוד את התהליך, מקלה על כל המעורבים (שלא צריכים לעבור בין רופאים במרכזים מרוחקים ובלתי קשורים זה לזה) ומקטינה את הסיכונים, למשל חוסר תיאום בין השלבים השונים בתהליך.

עוד מאמרים בנושא רכישת זרע
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp