Sperm Test

בדיקת זרע

בדיקת זרע ב- B-MOM, בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר

כניסה להריון אינה דבר פשוט, וכך גם לגבי הצלחת טיפולי פוריות שאינה מובנת מאליה. בכל זאת, בדיקה מקיפה של מאפייני הגבר והאישה עשויה למקסם את התהליך. לא צריך להיות מומחה לתחום הפוריות כדי לדעת שאיכות הזרע של הגבר מהווה תנאי מרכזי בדרך להצלחת תהליכי הזרעה, הפרייה וכיוצא בזה, ושחלק בלתי נפרד מבעיות הפוריות מקורן בגבר ובאיכות זרע שפשוט אינה מספיקה.

בדיקות זרע מקיפות ויסודיות, כפי שאנחנו מבצעים ב-B-MOM, הופכות במצב הדברים הנוכחי לדרישת חובה.

מתי נהוג לבצע בדיקת זרע?

בדיקת זרע, כידוע, אינה נעשית באופן שגרתי בכל מקרה בו בני זוג מעוניינים להיכנס להריון באופן טבעי. היא עשויה להיכנס לתמונה במצבים של חוסר פוריות, במסגרת הבירור הראשוני שעורכים בני הזוג, ובמיוחד כאשר יש יסוד סביר להניח שחלק מסוים מהבעיה קשור לגבר.

בנוסף לכך נבצע בדיקת זרע במסגרת תהליכי הזרעה תוך רחמית או הפריה חוץ גופית, וכמובן שגם במצב בו גבר משמש תורם זרע. במצב הזה הוא יבצע שתי בדיקות זרע ראשונות, בשלבים המוקדמים של התהליך (לפני הסקר הגנטי המורחב), כדי לוודא שהזרע עומד בסטנדרטים הגבוהים הנדרשים ממנת זרע לתרומה.

גם בהמשך התהליך, לאחר הפשרת מנות זרע לקראת שימוש בהן, תתבצע בדיקה של הזרע ובהמשך השבחה שלו: כלומר, ברירה של הזרעונים העומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר מתוך המנה הקיימת.

מה חשוב לדעת על פענוח בדיקת זרע?

פענוח בדיקת זרע נעשה זמן קצר לאחר השלמתה, כאשר במסגרת זו מוגדרת תקינות הערכים בכל אחת מהקטגוריות. הבדיקה תתייחס לערכים שאינם תקינים ולמדדים שהתגלו בה: בדרך כלל, זרע ירוד יכלול ערכים שאינם תקינים מכמה סוגים לפחות. כדי לראות אם אכן מדובר בבעיית זרע, ולא בדגימה נקודתית שמציגה ערכים שאינם מדויקים (למשל, בעקבות התנזרות שאינה מספקת ממין), נהוג לבצע בדיקת נוספת כעבור כחודשיים ולהצליב בין התוצאות.

חשוב לציין שתיתכן שונות מסוימת בהגדרה של בדיקת זרע תקינה בין בתי חולים שונים, למשל בכל הנוגע לקריטריונים שנמדדו או לרמות הייחוס.

איך עושים בדיקת זרע?

בדיקות זרע נעשות לרוב באמצעות אוננות לכוס סטרילית אותה ניתן לרכוש בקופת החולים או בבתי המרקחת, או לחלופין בקיום יחסי מין כאשר לובשים קונדום מיוחד. הגבר מונחה לא לקיים יחסי מין לפחות 48 שעות לפני מועד הבדיקה ולא להשתמש במהלכה בחומרי סיכה או בסבון (מהסיבה הפשוטה שהחומרים האלו עלולים להשפיע על מאפייני הזרע הנדגם). את מנת הזרע ניתן לתת בחדרים הייעודיים שלנו או בבית הגבר הנבדק, אם כי במקרה הזה הכרחי שהוא יגיע עם המנה לבנק הזרע עד שלוש שעות.

מה הם הפרמטרים לקביעת איכות הזרע?

הבדיקה מאפשרת ללמוד בין היתר על המאפיינים הבאים של הזרע:

  • ספירת הזרע – מבחינה מעשית, כמות הזרעונים בנמצאת במיליליטר דגום של נוזל. תוצאות תקינות הן כ-20-15 מיליון זרעונים לפחות. ספירה נמוכה של זרע עלולה להתרחש עקב בעיות גנטיות, הורמונליות, מבניות וכיוצא בזה, ולהעיד על בעיית פוריות
  • תנועתיות – פרמטר זה מתייחס לאחוז הזרעונים שממשיכים לנוע גם אחרי שפיכת הזרע. רמות תקינות הן תנועתיות של כ-50-40%,  מספר נמוך מכך עלול להצביע על בעיית פוריות
  • חיות – אחוז התאים החיים מבין אלו שנדגמו, פרמטר שמקבל חשיבות במיוחד אם יש ספירת זרע נמוכה. בבדיקה המוגדרת כ”טובה” נצפה לכ-58% חיות לפחות
  • צורה מורפולוגית – אחד האלמנטים המורכבים יותר לזיהוי, מהסיבה הפשוטה שאין אמות מידה חד משמעיות של צורה הנחשבת לתקינה. בהתאם לסקאלה הנבדקת, כמות תקינה תעמוד על כ-4% תאים העומדים בסטנדרטים הנדרשים מבחינת הצורה המורפולוגית שלהם
  • נפח הזרע – כמות סבירה תעמוד לרוב סביב 6-1.5 מ”ל, אולם ייתכנו נפחים נמוכים (עקב חסימה במעבר הזרע או שיבוש הורמונלי של בלוטת ההפרש) או גבוהים מכך (בין השאר, כתוצאה מדלקת)
  • חומציות – פרמטר באמצעותו אפשר ללמוד על בעיות הדורשות התייחסות, דוגמת חסימה בצינורית הזרע. נצפה לרמת חומציות של 7.2 PH לפחות בבדיקה תקינה
  • שיעור תאי הדם הלבנים – נתון באמצעותו אפשר ללמוד על בעיות רפואיות הבאות לידי ביטוי גם בתאי הזרע. כך לדוגמה כמות גבוהה של תאי דם לבנים (יותר ממיליון תאים למ”ל) עלולה להצביע על דלקת או זיהום

יש מה לעשות עם בדיקה שאינה תקינה?

חשוב להדגיש שגם מצב בו בדיקת הזרע אינה תקינה, עקב פרמטר “שגוי” אחד לפחות מבין אלו שצוינו מעלה, אינו סותם את הגולל על האפשרות של הגבר להשתמש בזרע לצרכי הזרעה או הפרייה. ברוב המקרים נבצע בדיקה נוספת, לאחר כחודש ימים, כדי לראות אם יש הבדל בין התוצאות. אם גם הבדיקה הזו תצביע על פרמטרים שאינם תקינים, הרי סביר להניח שבעיית הזרע כן נוכחת.

ואם התוצאות עדיין אינן תקינות?

במקרים אלו, חשוב מאוד לקבל ייעוץ רפואי במסגרתו ניתן יהיה לנסות להבין מהם הגורמים המביאים לפגיעה באיכות הזרע ובמאפייניו. יש מצבים בהם איתור הגורמים השורשיים וטיפול בהם עשוי לשפר משמעותית את טיב הזרע. את הזרע הקיים לא ניתן להשביח, אולם באמצעות ברירה מוקפדת שלו כן קיימת אפשרות לנצל את הזרעים שכן עומדים בדרישות הקיימות ולהשתמש בהם בתהליכים השונים המתקיימים בבנק הזרע.

בדיקת זרע במעבדה של B-MOM

מחפשים מעבדת בדיקת זרע? אתם במקום הנכון! המעבדה של בנק הזרע B-MOM בהרצליה מדיקל סנטר מציעה עבורכם את הפתרון המיטבי והרחב ביותר, מכמה בחינות:

● ביצוע מגוון רחב של בדיקות וטיפולים תחת קורת גג אחת
● טיפולי הפוריות וההפריה נעשים בבית החולים, מה שחוסך זמן, כסף ומאמצים
● בדיקות בסטנדרט הגבוה ביותר הנדרש
● שירות אישי צמוד וליווי לכל אורך הדרך
● זמינות גבוהה, כאשר חלק מהשירותים ניתנים שבעה ימים בשבוע

חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
להשארת פרטים וקבלת מידע נוסף לחצו כאן
Whatsapp