How Donate?

איך תורמים?

תהליך תרומת זרע

ההחלטה לתרום זרע צפויה להיות משמעותית מאוד, הן עבור תורם הזרע עצמו (בעיקר עקב התגמול הכספי הנאה) ועל אחת כמה וכמה על האישה או המשפחה שיוכלו בזכות התרומה הזו להביא לאוויר העולם צאצא. מרגע יצירת הקשר הראשוני עם בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר מתחיל תהליך בן כמה שלבים, לבחינת ההתאמה של הגבר ולבדיקה שהזרע שלו אכן עומד בסטנדרטים הנדרשים.

בסקירה הבאה נציג בפניך את השלבים הנדרשים, ונגיע למסקנה שהשד ממש לא נורא כל כך.

עמידה בתנאי הסף

השלב הראשון בתהליך הקבלה של תורמי הזרע הוא בדיקה ראשונית של ההתאמה שלהם לתהליך. בעיקרו של דבר התנאים עשויים להשתנות בין בנקי הזרע השונים, אם כי דרישות הסף הן לרוב דומות. במקרה שלנו, על גבר המעוניין לשמש תורם זרע לענות על כמה דרישות חובה:

  • גיל – 35-18
  • גובה – 1.75 מטר ומעלה
  • מצב משפחתי – על הגבר להיות רווק, ולא גרוש או אלמן. בנוסף, חשוב שלא תהיינה לו תוכניות להתחתן בחצי השנה הקרובה
  • בריאות תקינה, ללא היסטוריה רפואית או נפשית במשפחה
  • הגבר לא תרם זרע בבנק אחר

מבחינה מעשית הגבר ממלא בתחילת התהליך מספר פרטים אישיים עליו, כולל פרטי יצירת הקשר, ועובר ראיון טלפוני קצר. אם הוא עובר את הסינון הראשוני הדי בסיסי – כפי שקורה ברוב המקרים – מגיעים לשלב הבא.

בדיקת זרע ראשונית

כדי להגדיל משמעותית את הסיכויים להליכי הזרעה או הפריה מוצלחים, ברור שהזרע של הגבר חייב להיות איכותי ולעמוד בסטנדרטים מוגדרים מבחינת כמות הזרעים, התנועה שלהם, המבנה המורפולוגי וכן הלאה. במפגש ההיכרות ראשון המתקיים בבנק הזרע, אליו תתבקש להגיע עם תעודת זהות, תספק דגימת זרע בחדר דיסקרטי באמצעות אוננות ושפיכת נוזל הזרע לכוסית פסלטיק ייעודית.

כדי לקבל תמונת מצב של הזרע, יש לבצע את הדגימה לאחר נטילת ידיים ומבלי שמשתמשים בחומרי סיכה או בסבון. בנוסף, ב-48 השעות שלפני מפגש או דגימת דם חשוב שלא לקיים יחסי מין או לאונן.

נתוני הזרע יימסרו לתורם תוך פרק זמן קצר. אם מאפייני הזרע מספקים, נתאם מפגש שני ובו תתבצע בדיקת זרע נוספת.

ראיון עומק ובדיקות נוספות

במקביל, במהלך המפגש תעבור ראיון עומק אישי בו תספר על עצמך ועל עיסוקיך, תסביר על הרקע המשפחתי (כולל כמובן מחלות הקיימות אצלך או אצל אחד מבני משפחתך), ההשכלה, התחביבים וכן הלאה. ראיון זה עשוי לבחון קודם כל את ההתאמה שלך לתהליך. בנוסף, הנתונים שייאספו כאן ובשלבים הבאים יתגבשו לכדי פרופיל התורם, על פיו מבצעות הנתרמות את הבחירה.

במהלך המפגש תעבור בדיקות נוספות לבחינת המצב הבריאותי שלך ולבניית פרופיל התורם: בדיקת דם שגרתית, בדיקת דם לאיתור מחלות זיהומיות (דוגמת הפטיטיס B ו-C, איידס (HIV), עגבת (סיפיליס), זיבה, THLV ואחרים). את הבדיקות האלה תתבקש לעבור מדי שלושה חודשים, או אפילו בתדירות גבוהה יותר, על מנת להבטיח כי איכות הזרע אכן נשמרת במצב של מחלה זיהומית.

את הסקירה הכללית משלימה הבדיקה הפיזיולוגית, ממנה ניתן ללמוד בין היתר על הכושר הגופני, על הבריאות הכללית או אפילו על ניצנים ראשונים של מחלות או בעיות רפואיות שטרם אובחנו בצורה מלאה.

בדיקות גנטיות

אין צל של ספק שבדיקה גנטית רחבה היא תנאי חובה על מנת לבצע התאמה גנטית עם הנתרמת. כדי ללמוד על מצב ה-DNA שלך ועל אפשרות לקיומם פגמים גנטיים או נשאות מחלות גנטיות שעשויים להשפיע על הריונות עתידיים, נבצע בדיקת סקר גנטי. הסקר הגנטי בוחן עד 300  מחלות גנטיות וכ-400 מוטציות גנטיות.

במקביל, תעבור בדיקת CMA (צ’יפ גנטי) הבודקת חסרים ותוספות של מקטעי DNA. הנחת היסוד היא שפרופיל גנטי רחב של התורם והנתרמת גם יחד יאפשר ללמוד באופן מלא על ההתאמה שלהם מבחינה גנטית. שימו לב שנשאות של מחלה מסוימת ממש אינה מהווה סוף פסוק מבחינת היכולת לשמש תורם, אלא להיפך: התפיסה המקובלת כיום בקרב מומחי הפיריון בעולם היא שכל אדם הוא נשא של מספר מחלות לפחות, כך שהנשאות עשויה להעיד במידה רבה על כך שהבדיקה שהוא ביצע היא אכן מקיפה ורחבה.

במקביל לבדיקות תקבל ייעוץ גנטי ב Zoom, במסגרתו נעבור גם כן על העץ המשפחתי.

ברוך הבא למאגר התורמים!

לאחר קבלת כל תוצאות הבדיקות, וכאשר הצוות הרפואי שלנו יהיה סמוך ובטח שהזרע שלך עומד בדרישות הקיימות לאורך שלבי התהליך, תהפוך להיות תורם. תתבקש להגיע לפחות עשרים פעמים, ותוכל לבחור לתת עד 50 דגימות זרע (כפי שרוב התורמים אצלנו בוחרים). אסור לשכוח שהתשלום עבור כל תרומה שכזו עומד על 700 ש”ח נטו, לאחר תשלום מס, והוא יועבר לחשבון הבנק שלך תוך פרק זמן קצר מביצוע הדגימה.

חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp