Questions & Answers

קבלת תרומת זרע - שאלות ותשובות

ריכזנו את השאלות הנפוצות
שעולות בקרב השותפים לתהליך

ממי אפשר לקנות מנות זרע?

ניתן לרכוש זרע מתורמים אשר עברו את תהליך הקבלה לבנק הזרע ובדיקות ההתאמה המקיפות, לרבות ראיון עומק אישי, בדיקות דם, סקר גנטי מורחב, צ'יפ גנטי, בדיקות פיזיולוגיות ועוד. התוצאה היא קטלוג רחב של תורמים.

מה אפשר לדעת לגבי כל תורם?

כמתבקש, ובהתאם להנחיות משרד הבריאות לגבי חיסיון המעורבים, אנחנו לא מספקים כל פרט שעשוי לאפשר זיהוי של התורמים וכמובן שגם של רוכשות מנות הזרע והנתרמות. תוכלו לקבל פרטים אישיים כלליים שעשויים לסייע לכן בבחירת התורם האידיאלי, לרבות משקל, גובה, סוג דם, מוצא, צבע עיניים, צבע שיער, עיסוק, תחביבים ואפילו דמיון לסלבריטאי מסוים.

האם בחירת התורם מושפעת מהתהליך שצפויה הנתרמת?

ייתכן מאוד שכן. כך למשל יש תורמים שהוגדרו מראש עבור הזרעה תוך רחמית והפריה חוץ גופית, תרומת ביצית וכדומה. הקביעה נעשית בהתאם למספר הבדיקות שעברו התורמים ולתוצאותיהן.

מהיכן מגיעים התורמים?

את התורמים מחלקים לשתי קבוצות: תורמים ישראליים ותורמים מחו"ל (במקרה שלנו – תורמים מבנקי הזרע המובילים בארצות הברית ובדנמרק, המאושרים על ידי משרד הבריאות). מעבר לעבודה שייתכן מאוד שהמאפיינים האישיים של התורמים מושפעים מהקבוצה שהם משתייכים אליה, ההגדרה משפיעה גם על תהליך התרומה ועל השנים שאחריה.

מה כדאי לבחור – תורם ישראלי או זר?

אין לשאלה הזו תשובה חד משמעית, מהסיבה הפשוטה שלכל נתרמת יש את השיקולים שלה, המאפיינים של התורמים שהם בגדר חובה מבחינתה או אפילו טעם אישי שונה. על אותו עיקרון, לכל החלטה יש את היתרונות והחסרונות שלה: למשל, הבדיקות הגנטיות שעוברות תורמים מישראל הן רחבות הרבה יותר מאשר אלו שעוברים תורמים ברוב המדינות העולם. בחלק מהמקרים שיקולי דת ומסורת עשויים להשפיע על ההחלטה.

ומה לגבי תורם "פתוח" לעומת "סגור"?

רבות מהנתרמות מתלבטות לגבי תורם "פתוח" (שאינו אנונימי) לתורם "סגור" (אנונימי, כך שפרטיו המזהים לא ייחשפו לעולם). תרומות של תורמים ישראלים נשמרות אנונימיות לחלוטין. לעומת זאת, בחלק מהמקרים ניתן לדרוש לקבל פרטים כלליים על תורם זר (דוגמת תמונה ילדות או שם) או אפילו לבקש להיפגש איתו – זכות השמורה אך ורק לצאצאים ממנת הזרע שלו, כשהם מגיעים לגיל 18. כדאי לחשוב היטב על השיקולים לכאן ולכאן בכל אחד מהמקרים, כשניתן כמובן לקבל ייעוץ נקודתי.

במהלך הבדיקות הגנטיות, נמצאה נשאות למחלה אצל התורם או הנתרמת. מה המשמעות?

נשאות למחלה גנטית ממש אינה שוללת התאמה בין תורם לנתרמת, ולו מכיוון שכל אדם ככל הנראה הוא נשא של מספר מחלות לפחות (נשאות שתתגלה רק בבדיקות הגנטיות המקיפות ביותר). במצבים אלו נעשה ייעוץ גנטי, במטרה לאפשר לרוכשת לקבל את ההחלטה האידיאלית עבורה. במקביל תיעשה בדיקה של אותו גן או מחלה, במטרה לוודא שאין אותם לשני הצדדים יחד.

כמה עולה מנת זרע?

מחיר של מנת זרע עומד על 2,000 ש"ח במקרה של תורם ישראלי ו-4,000 ש"ח כאשר מדובר בתורם זר. בהתחשב בעובדה שנתרמת קונה לרוב כ-10-5 מנות זרע, מדובר בהבדלים כספיים לא מבוטלים.

מתי אפשר לקבל את מנת הזרע?

יש הבדל בלוחות הזמנים של קבלת המנות בהתאם לבחירה שנעשתה. מנות מתורם ישראלי תהיינה לרוב זמינות יותר מטבע הדברים, אלא שגם במקרה של תורם זר ההמתנה לא תהיה ארוכה מדי. הייחודיות של BMOM היא שמנות הזרע הנבחרות מחו"ל מגיעות לישראל עד 7 ימי עבודה בלבד ממועד הגשת הבקשה. יש לציין שאנחנו מייבאים כל תרומה באופן אישי ומיידי, ולא ממתינים להצטברות של מספר מנות כפי שעושים חלק מהבנקים האחרים, מה שמביא לאותה זמינות גבוהה של המנות.

כמה מנות זרע כדאי לרכוש?

לשיקולה של הנתרמת. בדרך כלל דרושות כ-4-3 מנות כדי להצליח בתהליך ההזרעה או ההפריה, ולכן מומלץ לקנות חמש מנות לפחות. אם מעוניינים בצאצאים נוספים מאותו תורם, רצוי מאוד לקנות כמות דומה של מנות ולשמור אותן. תורמים הרי עשויים לצאת מהמאגר תוך מספר שנים עם תום השימוש בכל המנות שלהם, וחבל לפספס תורם מוצלח מתאים.

האם יש הגבלה על מספר המנות שקונים מאותו תורם?

לא. ניתן לקנות מספר בלתי מוגבל של תרומות מגבר מסוים, ולו מכיוון שלא כל שימוש בהן אכן מסתיים בהריון. עם זאת קיימת הגבלה של עד תשע משפחות לתורם, בעיקר במטרה להקטין את הסיכויים למפגש בין צאצאים שונים של אותו תורם ולנישואי אחרים.

עד מתי מנות הזרע נשמרות?

האחסון של המנות בבנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר נעשה על פי הסטנדרטים המחמירים הנדרשים כיום, בדגש על טמפרטורה נמוכה במיוחד. לכן הן עשויות להישמר לפרקי זמן ארוכים, אפילו של עשרות שנים. על האישה לשלם מדי שנה על אחסון המנות, סכום של כמה מאות שקלים בלבד.

מה עושים עם מנות שאין בהן שימוש?

במקרה של תורם ישראלי, הנתרמת יכולה ברוב המקרים להחזיר את התרומות שלא נעשה בהן שימוש ולקבל עליהן תמורה מלאה או חלקית. בתרומות מחו"ל, מנגד, לא קיימת אפשרות כזו.

הצוות של כאן כדי לסייע לך

09-7740512 יצירת קשר
contact-image
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
להשארת פרטים וקבלת מידע נוסף לחצו כאן
Whatsapp