Sperm Purchase

בדיקות גנטיות לנתרמת

הבדיקות הגנטיות

בנק הזרע B-MOM הפועל בבית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר מקיים, כידוע, תהליך סינון ארוך וקפדני בכל הנוגע לבדיקת הזרע ולקבלת תורמים למאגר התורמים האיכותי שלו.
אך מה בנוגע אלייך, הנתרמת? אילו בדיקות את תעברי לפני בחירת התורם ותהליך ההזרעה (שיוביל בתקווה להיריוןן המיוחל)?

ישנם כמה סוגי בדיקות שעוברת כל אישה לפני שתחל באופן רשמי בתהליך: בדיקות דם שונות, בדיקות סרולוגיות, סדרת בדיקות גנטיות, בדיקת שד ובדיקת Pap (שתי הבדיקות האחרונות מומלצות איך אינן בגדר חובה).
נפרט עבורך מהי כל בדיקה, מה משמעותה וכיצד היא תורמת לתהליך, עד לקבלת תרומת זרע.

בדיקות דם

כל אישה לפני היריון או ממש בתחילתו עוברת סדרה של בדיקות דם אשר מאפשרות לצוות הרפואי להבין מהו מצבה הבריאותי הכללי. בדיקות אלו מאפשרות לצוות בנק הזרע לבנות גם פרופיל הורמונלי של האישה הנבדקת.

חשיבות הבדיקה לתהליך: בדיקות הדם השונות מגבשות עבור הצוות הרפואי תמונה ברורה בכל הנוגע למצבה הגופני, הבריאותי וההורמונלי של האישה, דבר שיסייע על התאמת תכנית הטיפול הטובה ביותר עבורה. גיבוש הפרופיל ההורמונלי אף יסייע לנו להתאים לך את הטיפול ההורמונלי המדויק ביותר ויקצר את הדרך עד למתן לפתרון יעיל במקרה שיתגלו בעיות פוריות שונות.
הבדיקות הללו הן בדיקות דם בסיסיות שעוברת, כאמור, כמעט כל אישה אשר מעוניינת להיכנס להיריון או שנמצאת בתחילתו.

פרק הזמן לקבלת תשובה: לרוב תוך ימים ספורים ולעתים אף באותו היום (כשמדובר בבדיקות דם המתבצעות לטובת גיבוש פרופיל הורמונלי).

בדיקות סרולוגיות

בדיקות סרולוגיות הן שם כולל לבדיקות אשר מבוצעות במטרה לאתר זיהומים, מחלות נגיפים ועוד… בין היתר, בדיקות אלו מסוגלות לאתר מחלות, נגיפים וזיהומים כמו אדמת, אבעבועות רוח, עגבת, צהבת כבד נגיפית (סוג B ו-C) וכן איידס.

חשיבות הבדיקה לתהליך: ברור ומובן לכל, עד כמה חשובות ומשמעותיות בדיקות סרולוגיות לפני היריון. כל אחת מהמחלות שצוינו מעלה (ועוד רבות אחרות שעשויות להתגלות בבדיקות אלו) עשויה להשפיע על ההיריון, להזיק לו ולפגוע בעובר. לכן החשיבות שבאיתור מחלות אלו מבעוד מועד גבוהה מאוד.

פרק הזמן לקבלת תשובה: כמה שבועות לכל היותר, ולרוב תוך שלושה שבועות לבדיקות הארוכות ביותר (בדיקת איידס לדוגמה).

בדיקות גנטיות

הבדיקות הגנטיות סוקרות למעשה את המטען הגנטי שלך ומאתרות גנים שונים אשר עשויים, בדרך כזו או אחרת, להשפיע על התפתחות ההיריון ועל בריאותו של העובר. בנק זרע פרטי כמו בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר מציע בדיקות גנטיות חדישות כולל בדיקת צ’יפ גנטי, אשר מסוגלת לאתר כ-50 מחלות וכ-110 מוטציות גנטיות. בדיקות גנטיות לפני היריון נעשות על ידי בחינת דגימת דם, שנלקחת ממך בתהליך קצר ומהיר הדומה לבדיקת דם פשוטה.

חשיבות הבדיקה לתהליך: הבדיקות הגנטיות ישמשו את הצוות בהמשך התהליך, בעת בדיקת ההתאמה הגנטית בינך לבין התורם שבחרת. בעזרת תוצאות הבדיקות נוכל להבטיח כי תזכי לתרומת זרע מתורם אשר ההתאמה הגנטית בינך ובינו נחשבת טובה ומוצלחת.

פרק הזמן לקבלת התשובה: כמה שבועות, ולעתים אף חודש ימים.

בדיקת שד

בדיקת שד יכולה להיעשות באופן עצמי או בעזרת פרטנר/פרטנרית שתבחרי. מדובר בבדיקה ידנית פשוטה הכוללת מישוש של השד, במטרה לאתר גושים חשודים. בדיקה שכזו נחשבת יעילה מאוד לגילוי נגעים בשד, בייחוד אם היא מלווה בבדיקה שנתית דומה בידי כירורג שד מוסמך.

חשיבות הבדיקה לתהליך: אמנם אין חובה לבצע בדיקת שד לפני היריון (בין אם זהו היריון שנעשה בדרך ‘המסורתית’ ובין אם באמצעות תרומת זרע). למרות זאת, מומלץ לבצע אותה לפני ההיריון, כדי לוודא שהכול תקין ושאין בעיה בריאותית כזו או אחרת שתפריע לתהליך ותטריד אותך במהלכו. אמנם נגע שהתגלה בשד עשוי להיות במקרים רבים שפיר ולא יסכן אותך ואת העובר, אך עצם קיומו עשוי להשפיע עלייך מבחינה נפשית ולהפריע לתהליך כולו.

פרק הזמן לקבלת התשובה: במקרה של איתור נגע בשד תעברי סדרת בדיקות שעשויה להימשך בין כמה ימים לכמה שבועות. בסיומה תדעי אם אכן ישנו נגע בשד, מהו אופיו ועד כמה הוא מסוכן (אם בכלל).

בדיקת פאפ (Pap)

בדיקת פאפ ידועה גם בשם בדיקת משטח צוואר הרחם, שבמהלכה נוטל הרופא דגימת רקמה מצוואר הרחם כדי לשלול או לאשש את קיומו של סרטן באזור זה. הבדיקה נעשית על מנת לבדוק/לשלול הישנות של נגיף הפפילומה בגופה של האישה – נגיף אשר עשוי לגרום לבעיות בריאותיות שונות, וביניהן גם להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

חשיבות הבדיקה לתהליך: כמו בדיקת השד, גם בדיקה זו אינה נחשבת הכרחית. אך מי שמעוניינת לבצע בדיקה זו בכל זאת – מומלץ שתבצע אותה לפני תחילת התהליך.

פרק הזמן לקבלת התשובה: בין עשרה ימים לחודש.

חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp