Sperm Purchase

התורמים שלנו - בחירת תורם

כך מתבצע תהליך בחירת התורם

ב-B-MOM, עשינו את כל המאמצים לבנות עבורך מאגר תורמים איכותי בזכות תהליך סינון יסודי המבוסס על מספר שלבים: החל מראיון אישי, דרך איסוף מקיף של נתונים (לגבי המאפיינים האישיים, ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית ועוד) ועד לבדיקות מקיפות (חלקן גנטיות).

המשמעות היא שקטלוג התורמים הוא מגוון, רחב וכולל אך ורק תורמים שאנחנו בטוחים שהם עצמם, וכמובן שגם הזרע שלהם, מתאימים לתהליך. התורמים נחלקים למספר קטגוריות בהתאם למטרות השימוש בזרע שלהם (למשל, מסלולי הזרעות, תרומת ביצית וכדומה) או פרופיל הבדיקות הגנטיות שעברו: תורמי פרימיום. בהקשר הזה, הם אלו שעוברים את סדרת הבדיקות המקיפה ביותר.

בחירת תורם נעשית מתוך הקטלוג, בהנחה שלכל נתרמת יש את הנתונים האישיים החשובים לה או אפילו הטעם האישי שלה. מהסיבה הזו ניתנת לנתרמות האפשרות להכיר את הנתונים והפרטים האישיים של התורמים ככל שניתן, מבלי לחשוף את זהותם או לאפשר זיהוי שלהם בסבירות גבוהה.

המאפיינים

המאפיינים העיקריים שניתן להיחשף אליהם בדרך לבחירה המושכלת של תורם הם:

 • גובה (מטר)
 • משקל (ק”ג)
 • צבע עיניים
 • צבע שיער
 • עיסוק
 • השכלה: תחום הלימודים הכללי, ללא אזכור של מוסדות ספציפיים
 • מוצא
 • סוג דם
 • תחביבים
 • צבע עור: בהיר, שחום, שזוף וכיוצא בזה
 • למי דומה: כלומר, לאיזה ידוען אותו תורם דומה במידה מסוימת?

במעמד הבחירה, הנתרמת אף מחליטה האם היא מעוניינת בתורם ישראלי או בתורם מחו”ל. לכל אחת מהבחירות האלה יש יתרונות משלה, כך שאין תשובה חד משמעית לשאלה מה עדיף בדיוק ובאילו תנאים. צריך לזכור שההחלטה הזו משפיעה לא רק על מאפייני התורם והאופן בו נעשה התהליך, אלא גם טומנת בחובה השלכות לגבי העתיד. כך למשל האבחנה בין תורם “סגור” (ישראלי) לתורם “פתוח” (מחו”ל) משפיעה על היבטים חשובים הקשורים לאנונימיות ולאפשרות יצירת קשר של הצאצא בעתיד עם התורם.

מגיעים לשלב ההתאמה הגנטית

לאחר שהנתרמת בוחרת את התורם האידיאלי עבורה או התורמים הפוטנציאליים, בהתאם לנתונים שצוינו מעלה, מגיע שלב ההתאמה הגנטית ההכרחית בדרך ל”שידוך” המושכל. במסגרת זו מבצעים התאמה גנטית ראשונית, בהתאם לתוצאות הבדיקות הנרחבות שעוברים הגבר והאישה. אם אחד מהם הוא נשא של מחלה גנטית, כפי שקורה בחלק גדול מהמקרים (במיוחד כאשר הם עוברים בדיקות רחבות), המטופלות זכאיות לקבלת ייעוץ גנטי על חשבוננו.

שגיאה נפוצה היא התפיסה לפיה נשאות של מחלה מסוימת, בין אם אצל האישה ובין אם אצל הגבר, מונעת את האפשרות לבצע את התרומה. כיום ההנחה בקרב מומחי פוריות בעולם היא שכל אדם שייבדק בצורה מקיפה ומעמיקה מספיק – יימצא נשא לסוג מסוים של מחלה גנטית. לכן אנחנו עורכים בדיקות יסודיות ויודעים כי הנשאות ממש לא מהווה סוף פסוק מבחינת אחוזי ההתאמה. זו הנקודה בה הייעוץ הגנטי הפרטני לנתרמת נכנס לתמונה ומסייע בהגדלת הסיכויים לבחירה המושלמת מבחינת הנתרמת.

ההזרעה בפועל

לאחר שהאישה בוחרת תורם ועוברים בהצלחה את שלב ההתאמה הגנטית, מגיע השימוש המעשי במנת הזרע הנעשה לאחר שיריון מספר מנות לתורמת. במקרה של תורם ישראלי, הרי שהזרע יהיה זמין להזרעה מהירה תוך מספר ימים ובחלק מהמקרים אפילו באותו יום.

אם הבחירה היא בתורם זר, נבצע יבוא זרע מאותו בנק באופן פרטני. בבנק הזרע B-MOM אנחנו מייבאים את המנות עד שבעה ימים בלבד, פרק זמן קצר יותר מבנקי זרע אחרים וקצר משמעותית מהתהליך במערכת הציבורית (שעלולה להימשך חודשים), כך שעצם הבחירה בתורם מחו”ל לא צפויה לעכב יותר מדי את ההמתנה.

כאשר הזרע נמצא בישראל, האישה נפגשת עם רופא – בין אם מטעם המרפאה שלנו ובין אם רופא נשים המלווה אותה – על מנת להתאים לה את טיפול ההזרעה בהתאם למאפיינים האישיים ולתוצאות הבדיקות. התרחיש הפשוט ביותר הוא מחזור טבעי, בו האתגר הוא לעקוב אחר הביוץ ולתזמן בהתאם אליו את ההזרעה.

אצל חלק מהנשים יש צורך בטיפול הורמונלי לצורך גירוי השחלה, ובאחרות תרומת הזרע משתלבת בטיפולי ההפריה החוץ גופית הרחבים יותר. יתרון משמעותי הוא שכל הטיפולים, הבדיקות והשירותים האלו יכולים להיעשות אצלנו, מה שמונע את הצורך לעבור בין מרכזים רפואיים שונים, מקצר תהליכים ומקל מאוד על האישה.

האם ניתן לשמור מנות לשימוש עתידי?

נשים רבות מעוניינות שמנות הזרע שרכשו תשמשנה אותן גם במקרים עתידיים, אפילו שנים קדימה. החדשות הטובות מהבחינה הזו הן שניתן בהחלט לשמור את המנות בבנק הזרע לשימוש כעבור מספר שנים, או אפילו למשך כל החיים כל עוד האישה אכן משלמת עבור האחסון שלהן מדי שנה (תשלום שכרוך בכמה מאות שקלים בלבד בשנה).

המנות נשמרות תחת הקפאת זרע בטמפרטורה הנמוכה הנדרשת לצורך האחסון התקין שלהן, כאשר בהתאם להנחיות משרד הבריאות ניתן לשמור לשימוש עתידי אך ורק מנות של תורם ישראלי.

חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp