על השינויים בגוף האישה בזמן הריון

רכישת זרע ד"ר אלון קדם | 02/08/22

ההחלטה להרות בעזרת תרומת זרע היא בוודאי החלטה שהפכת בראשך לא מעט. אך מרגע שהתקבלה ההחלטה, מומלץ להתמקד בעיקר במה שצפוי לך מרגע בחירת התורם המתאים בבנק הזרע של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

אחד הנושאים החשובים ביותר שעלייך להכיר נוגע להיריון עצמו: אילו שינויים צפויים בגופך וכיצד תתמודדי איתם? מאחר שנשים רבות אינן מעוניינות לשתף בחוויות פרטיות אלו עם הסביבה (ובצדק), מגיעה לעיתים האישה להיריון הראשון שלה מבלי שתדע מה מצפה לה באמת לאורך תשעת חודשי ההיריון. ריכזנו כאן עבורך מידע חשוב על התופעות הנפוצות ביותר, כדי שתהיי מודעת ומוכנה גם להיבט הזה של ההיריון.

מעוניינת להרות בעזרת תרומת זרע? כדאי שתדעי: על השינויים בגוף האישה בזמן הריון

חולשה ועייפות

אחת התופעות הנפוצות ביותר בהיריון היא חולשה או סימני עייפות אשר מלווים את האישה לאורך כל שעות היום, לעיתים ללא קשר לכמות שעות השינה. התופעות הללו מוסברות בעומס הגדול על הגוף בזמן ההיריון, וגם בהידלדלות מאגרי הוויטמינים והמינרלים בגוף.

בחילות והקאות

בחילות בוקר במהלך ההיריון הן תופעה שכל אדם כמעט מכיר ומודע לה. יש לציין כי התופעה הזו מתרחשת בעיקר בטרימסטר הראשון של ההיריון, כלומר בחודשים הראשונים, והיא חולפת לרוב עם הזמן.

נדודי שינה

ההיריון ילווה לא פעם בנדודי שינה. זה נובע מסיבות רבות, בין היתר בשל קושי במציאת תנוחת שינה נוחה ובשל העובדה שהעובר פעיל יותר בשעות הלילה.

התכווצויות שרירים

לא ברור לחלוטין מדוע תופעה זו מתרחשת, אך היא מופיעה לרוב בטרימסטר השני והשלישי להיריון, ובעיקר במהלך השינה – מה שתורם כמובן לבעיות השינה הקיימות גם כך. מדובר בהתכווצויות לא נעימות, לרוב בשרירי הרגליים, אשר חולפות אחרי דקות ספורות.

כאבי גב

התופעה הזו בוודאי לא תפתיע איש: ככל שמשקלו של העובר עולה, וככל שהעומס עולה, כך הגב מתאמץ יותר – וזהו ‘מתכון מושלם’ לכאבי גב. גם יציבה לא נכונה יכולה לגרום לכך.

אישה בהיריון מחזיקה את הבטן

בצקת

גם בצקות נחשבות לתופעה שכיחה מאוד בהיריון. ומהי בצקת? הצטברות נוזלים ברקמות הרכות של הגוף, שגורמת לנפיחות, בעיקר בגפיים, ובעיקר אצל נשים במשקל עודף. לרוב הבצקות יופיעו לאחר עמידה ממושכת או בעקבות פעילות גופנית מאומצת.

נימוּל

הצטברות הנוזלים לא תמיד תגרום לבצקות, אך היא עשויה לגרום ללחץ על עצבים מסוימים בגוף, מה שיגרום לאיברים שונים ‘להירדם’ – הופעת תחושת נימול, שלרוב תחלוף עם הזמן.

רגישויות ושינויים פיזיולוגיים בשדיים

השדיים הם מהאיברים הנתונים לשינוי הגדול ביותר במהלך ההיריון, בין היתר משום שהם ‘מתכוננים’ ללידה ונבנים כך שיוכלו לספק חלב לתינוק. לכן, הגדלת חזה (באופן טבעי כמובן) היא עניין שכיח למדי בהיריון, וכך גם רגישות למגע – בשד כולו או בחלקים ממנו.

ידוע כי במהלך ההיריון נפסקים דימומי הווסת, אך ישנן נשים שיגלו כי הדימומים ממשיכים אצלן גם חודשים רבים אל תוך ההיריון. מדובר בתופעה שכיחה למדי שלא מלמדת על בעיה כלשהי, בדרך כלל. אם הדימום חריף ומתמשך, יש לפנות לרופא.

ד"ר אלון קדם

תכיפות במתן שתן, צריבות ודליפת שתן

חשוב לדעת שבמהלך ההיריון מואץ הקצב של כמה וכמה תהליכים בגוף, וביניהם תהליך פינוי הפסולת מהגוף (משום שזו מצטברת, באופן טבעי, בכמויות גדולות יותר בתקופה זו). אחת הדרכים היעילות לפינוי פסולת היא דרך השתן, ולכן נשים רבות נאלצות להתפנות לשירותים בתכיפות גבוהה בתקופה זו. גם צריבה ואף דליפת שתן נחשבות שכיחות למדי בהיריון.

צרבת

הפעילות של מערכת העיכול משתנה לאורך ההיריון, מה גם שהעובר המתפתח בבטן לוחץ על חלקים שונים במערכת זו. לכן צרבת – תחושת בעירה או צריבה חזקה באזור החזה – נחשבת נפוצה מאוד בהיריון.

גזים

הצטברות גזים יכולה להתרחש גם כן בהיריון, ולמעשה זוהי עוד תופעה שכיחה למדי בתקופה זו, שנובעת בעיקר מהשינוי בפעילות מערכת העיכול.

עצירות

גם עצירויות נחשבות שכיחות במהלך ההיריון, בשל השינוי בפעולת מערכת העיכול.

טחורים

עוד תופעה שנובעת מהפעילות המשתנה של מערכת העיכול, אך גם בשל אספקת דם לקויה לאזורים מסוימים בגוף, כולל אזור פי הטבעת (וזאת משום שפעילות מחזור הדם משתנה גם היא לאורך ההיריון). הטחורים יכולים להופיע גם בזמן הלידה או בסמוך לה, וזאת בשל הלחץ והעומס הרב שבהם נתון פלג הגוף התחתון.

דופק מהיר

כפי שהזכרנו קודם לכן בקצרה, פעילות מחזור הדם משתנה גם היא בזמן ההיריון, וברור למה: עליה לספק מענה מיטבי הן לאם והן לעובר המתפתח ברחמה. למעשה, עד לסוף ההיריון גדל נפח מחזור הדם בכ-40%. בהתאם לכך, גם הדופק עשוי להשתנות ולהפוך מהיר ותכוף יותר.

קשיי נשימה

יכולים להיגרם הן בשל אספקת דם לקויה לאיברים שונים בגוף, והן בשל לחץ של הרחם הגדל על הסרעפת שנמצאת בסמוך.

דימומים וגינאליים

ידוע כי במהלך ההיריון נפסקים דימומי הווסת, אך ישנן נשים שיגלו כי הדימומים ממשיכים אצלן גם חודשים רבים אל תוך ההיריון. מדובר בתופעה שכיחה למדי שלא מלמדת על בעיה כלשהי, בדרך כלל. אם הדימום חריף ומתמשך, יש לפנות לרופא.

סימני מתיחה בעור

עוד אחת מהתופעות השכיחות ביותר בהיריון, שנגרמת, באופן טבעי, בשל גדילתה של הבטן בתקופה זו.

עוד מאמרים בנושא רכישת זרע
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp