לבחור נכון: בחירת תורם זרע ומבט לעתיד

רכישת זרע ד"ר אלון קדם | 22/11/22

עוד בזמן הבחירה בתרומת זרע או ביצית, סביר להניח שתתחילו לחשוב איך לדבר על כך הילד בעתיד. אין ספק שחשיבה מוקדמת אשר צופה את פני העתיד היא הפעולה הנכונה לעשייה, מכיוון שקבלת תרומה זו תשנה את חייכם ואת חיי הילדים הצפויים- לעד. היא עשויה להשפיע מבחינה פסיכולוגית וחברתית על כל המעורבים בעניין, כך שיש לשקול גורמים שונים ולקבל את ההחלטות הנכונות עבורכם בשיקלול כלל הגורמים הללו תוך תשומת לב למידת השפעתם והשלכותיהם השונות.

חשיבות מוצא אתני בעת בחירת תורם

כחלק מהרצון לילד, קיים רצון בין ההורים המגדלים שיהיה דימיון בינם לבין הילד כשיגדל. לכן אם עוד לא חשבתם על מוצא אתני של התורם, אנו ממליצים לכם לחשוב על ההשלכות של בחירת תורם שאינו קשור למוצאכם או למוצא משפחתכם. במיוחד בישראל, למוצא האתני של התורם תהיה השפעה מכריעה על זהותו של הילד, מבחינת מידת השתייכותו וזיקתו למקום בו הוא חי.

מעבר לתחושת השייכות של הילד, מוצא אתני דומה בין ההורה לילד יכול לנטרל תהיות ושאלות מהסביבה הרחבה ולמנוע תחושות של זרות. משמעות הבחירה במוצא אתני אשר קרוב למוצאכם או למוצא משפחתכם, אינו אומר שלא תידרשו להגיד לילד שהוא הגיע מתרומה ברוכה, או להסתיר עובדה זו, אלא מטרתה העיקרית של הבחירה הקרובה תתבסס על רצון לשייך ולקרב את הילד למשפחה ולסביבה הרחבה.

לחשוב על הילד שירצה להשתלב

ילדים לא אוהבים להיות שונים מבני גילם, ולא משנה בני כמה הם. הם אוהבים את תחושת השייכות, וכאשר הם נמצאים בגיל ההתבגרות ומתחילים לפתח את זהותם, הם יירצו להיראות כמו סביבתם הקרובה, מבחינת מראה, תחומי העניין והכישורים שלהם.

כדאי לחשוב שאם תבחרו תורם זרע שיהיה שונה מאד מסביבת הגידול הטבעי של הילד, זה עלול לעורר בו תחושת התנגדות והרגשה של שונות. מעבר לכך פעמים רבות, גם הסביבה המגדלת לא תגיב באופן סובלני לילד אשר נראה שונה לחלוטין, ולא תרגיש שהוא שייך אליהם. קחו זאת בחשבון בעיקר כאשר אתם חושבים איך נראית המשפחה הקרובה לכם ואיך תיראה סביבת הגידול בה תרצו שילדכם ייגדל.

ילדים רצים ביחד בשטח פתוח

בחירת תורם בעל תכונות פיזיות דומות

בהמשך לרצונו של הילד להשתלב, תידרשו לבחור בתורם בעל תכונות פיזיות דומות פחות או יותר אליכם ולבני משפחתכם אשר צפויים לגדל את הילד. כאשר הילד יהיה קרוב בתכונות ומאפיינים אלה לסביבת גידולו, עד כמה שאפשר, הוא יזדהה יותר עימם וירגיש שייך. מחקרים רבים הוכיחו טענה זו, אשר גורסת שדמיון פיסי מגביר את תחושת המחוברות והשייכות למקום ולאנשים הסובבים.

גם בחירה זו אין משמעותה כי תידרשו לבחור בדיוק את אותן תכונות הקיימות בכם ובבני משפחתכם, מכיוון שבסופו של דבר קיים מארג גורמים אשר ייקבעו מאפיין זה או אחר, הלכה למעשה. אולם הבחירה בתורם דומה מבחינה פיזית, צריכה להיעשות באופן מקורב, לפחות מבחינת צבע עור או גובה מאפיין.

כדאי לחשוב שאם תבחרו תורם זרע שיהיה שונה מאד מסביבת הגידול הטבעי של הילד, זה עלול לעורר בו תחושת התנגדות והרגשה של שונות.

ד"ר אלון קדם

התמודדות הילדים עם אפליה

ילדים פעמים רבות סובלים מאפליה על רקע גורמים שונים. גם אם תבחרו בתורם דומה מבחינה אתנית ובעל מאפיינים פיזים דומים לאלה שלכם, עדיין עלולים הילדים לסבול מאפליה או להוות מטרה ללעג וצחוק. אין אנו יודעים בדיוק למה ילדים מסוימים יסבלו מכך בעוד אחרים לא ירגישו תחושות אלו, אבל ברור הוא שילד שיהיה שונה מסביבתו ובעל מראה מיוחד או רק מעצם היותו ילד למשפחה חד הורית, חד מינית וכו’, הוא עלול לסבול ולהתמודד עם אפליה באופן משמעותי יותר בהשוואה לאחרים.

לכן אין להמעיט מחשיבות הבחירה בתורם ובחירת הזהות המדויקת של מי שתרצו שיהיה הורה פוטנציאלי לילדכם. במקרה של אפליה, נסו לחשוב האם המשפחה המורחבת תוכל לסייע לכם בטיפול בילד, ובהתמודדות עם הקשיים שהוא חווה. נסו לבנות לכם קהילה תומכת או לפחות מספר יועצים שיוכלו להיות לעזר במקרה הצורך, וכן לגור במקום בו ישנה לגיטימציה לצורת החיים בה בחרתם. למרות שסביר להניח שהילד מרגיש אהוב ומבין את הקשרים הרגשיים הקושרים אותו למשפחתו, תמיד יש לתת לילד להביע את רגשותיו וקשייו המורכבים לגבי תהליך היווצרותו ומבנה המשפחה בה הוא גדל, כדי לדעת לטפל בכך ולתת לו את המענה הנדרש לו באופן ספציפי.

לצפייה בקטלוג התורמים וזימון תור מהיר לחצו כאן, לקבלת מידע נוסף ניתן ליצור קשר דרך המספר 09-7740512.

עוד מאמרים בנושא רכישת זרע
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp