הכנת מנת זרע להזרעה תוך רחמית / הפרייה חוץ רחמית

רכישת זרע ד"ר אלון קדם | 12/06/22

כאשר גבר נמצא מתאים לשמש תורם זרע מן המניין, אפשר להסיק לא מעט על איכות הזרע שלו. הסיבה לכך היא שתהליך הסינון המוקפד הנעשה ב-B-MOM כולל בין השאר שתי בדיקות זרע, שרק לאחריהן ניתן יהיה להתקדם לשלבים הבאים ובראשם הסקר הגנטי המקיף.

כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה בפועל, עם זאת, נדרשת התייחסות גם לאופן שבו מטפלים בזרע במועד ההזרעה התוך רחמית או ההפרייה החוץ רחמית. כאן בדיוק מתחיל התהליך של הכנת מנת הזרע ושטיפתה טרם השימוש בה, פעולה שחייבת להיעשות אף היא במלוא המקצועיות ותוך בקרה מלאה.

הוצאת מנת זרע מהקפאה

בדיקת איכות זרע

לאחר מתן דגימת זרע, היא מועברת להקפאה. הקפאת זרע נעשית בטמפרטורה נמוכה מאוד של 196- מעלות צלזיוס, וזאת על מנת שהזרע ישמור על תכונותיו לאורך זמן. לפני מועד השימוש במנה – לעיתים ביום ההזרעה עצמו ולעיתים יום קודם לכן – מוציאים אותה להפשרה בטמפרטורת החדר באופן מבוקר.

במהלך ההפשרה אנחנו יכולים לבחון את איכות הזרע, ובכך להעביר את הדגימה המשובחת ביותר עבור הנתרמת ולהגדיל את הסיכויים להצלחת התהליך.

ההתחייבות שלנו ב-B-MOM עבור הנתרמות היא להעביר מנת זרע הכוללת כעשרה מיליון זרעים בתנועה לפחות, וזאת בהתאם לסטנדרט המקובל בבנקי הזרע המובילים בארצות הברית ובעולם. מבחינה מעשית מדובר בכמות גבוהה פי כמה של תאי זרע בתנועה המוכנסים לאמפולה טרם ההקפאה, תוך הנחה שלא כל התאים יישמרו.

אלא שגם לאחר ההפשרה אנחנו נישאר עם כמות מרשימה הגבוהה בהרבה מזו הנדרשת עבור ההריון. מה גם שעבור הנתרמת קיימת האפשרות לקבלת מנה נוספת של זרע, אם הכמות הנוכחית אינה מספיקה.

בהקשר הזה ניתן לציין שרוב הנשים בממוצע נכנסות להריון תוך ניסיון עם 4-3 מנות זרע, כך שההמלצה היא לרכוש חמש מנות לפחות על מנת להגשים את חלום ההורות, או כמות כפולה כאשר עשויים להיות מעוניינים בהבאת ילד נוסף לאוויר העולם בעתיד.

מכיוון שניתן לרכוש מתורם נתון מנות זרע למשך כשנה או שנתיים ברוב המקרים, מומלץ לאישה לקנות את המנות מראש לאחר שהיא מוצאת תורם אידיאלי בהתאם לנתונים ולממצאי הסקר והייעוץ הגנטיים.

עצם ההשבחה מגדילה את הסיכויים לכך שהזרע שמוכנס לרחם האישה יהיה האיכותי ביותר, וגם מאפשרת באופן פיזיולוגי את קיום התהליך באופן פשוט: חלל הרחם הרי מוגבל בגודלו ויכול לאכלס זרע בכמות מוגבלת, ובאמצעות שטיפת הזרע תתקבל הכמות המתאימה.

ד"ר אלון קדם

המטרות העיקריות של שטיפת הזרע

הצלחת תהליך הזרעה תוך רחמית או הפריה חוץ רחמית תלויה בשורה ארוכה של משתנים, הנוגעים הן לתורם והן לנתרמת. חובה לבצע התאמה בין מועד ההזרעה למועד האופטימלי של הביוץ, כאשר לרוב נותנים לאישה זריקה כאשר גודל הזקיק מתאים כדי לתזמן אותו באופן מדויק. זהו המועד בו מבצעים את ה”השבחה” של מנת הזרע, אם כי חשוב בנקודה הזו לעצור ולסייג שמדובר בתהליך אחר של השבחת זרע כפי שאנחנו מכירים מטיפולי הפוריות (וכפי שאנחנו מציעים גם בהרצליה מדיקל סנטר).

העיקרון המרכזי של השבחת זרע בהקשר הנוכחי הוא שטיפה של מנת הזרע, תוך ריכוזה לשטח קטן מאוד. במסגרת זו מפרידים למעשה את תאי הזרע האיכותיים מנוזל הזרימה ומחומרי ההקפאה ששמרו עליהם ומקבלים תמיסה אידיאלית של מנה נתונה. זהו השלב בו נעשית בדיקה של תאי הזרע מבחינת כמות, תנועתיות, צפיפות ופרמטרים אחרים, על מנת ללמוד על איכותה ולהבין אם יש צורך במנת זרע נוספת.

עצם ההשבחה מגדילה את הסיכויים לכך שהזרע שמוכנס לרחם האישה יהיה האיכותי ביותר, וגם מאפשרת באופן פיזיולוגי את קיום התהליך באופן פשוט: חלל הרחם הרי מוגבל בגודלו ויכול לאכלס זרע בכמות מוגבלת, ובאמצעות שטיפת הזרע תתקבל הכמות המתאימה.

הקפדה על כל אלה תגדיל משמעותית את הסיכויים להצלחת התהליך ולכך שבסופו של היום, האישה שעברה אותו תוכל להתחיל את אחד השלבים המרגשים ביותר בחייה.

עוד מאמרים בנושא רכישת זרע
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp