מעקב ביוץ והזרעה: הטיימינג כן קובע

רכישת זרע ד"ר אלון קדם | 12/06/22

כל מי שניסתה להיכנס להריון, יודעת בוודאי עד כמה לוח הזמנים משחק פה תפקיד משמעותי. אחד האתגרים הגדולים הוא למצוא את המועד האופטימלי לקיום יחסי מין, שהוא מבחינה מעשית שיא הביוץ החודשי – המועד בו הביצית הבשלה יוצאת מהשחלה והסיכויים להרות עולים משמעותית. לרוב הדבר מתרחש כ-15-12 לאחר תחילת הדימום הווסתי, כאשר באמצעות בדיקות בסיסיות או ערכות ביוץ הניתנות לרכישה ברשתות הפארם ניתן לקבל אינדיקציה מסוימת למועד הביוץ.

העיתוי קריטי אפילו יותר במקרה בו משתמשים בתרומת זרע, בין אם בהזרעה תוך רחמית ובין אם בהפריה חוץ גופית – תהליכים המהווים חלק אינטגרלי מסל השירותים של B-MOM. כתוצאה מכך נעשות פעולות שונות על מנת להבטיח את התזמון האידיאלי בין הפשרת מנת הזרע והכנתה לתהליך לבין מועד הביוץ.

מביוץ טבעי ועד להפריה: כל האפשרויות

ניתן להצביע על כמה תרחישים שונים, שמתחילים ברגע בו הנתרמת והתורמים כבר עברו את הבדיקות הכלליות והגנטיות הראשוניות, הנתרמת כבר בחרה בתורם (בין אם ישראלי ובין אם זר) והזרע נמצא בבנק הזרע. בשלב הזה, על האישה להיפגש עם רופא נשים. היא יכולה להמשיך להיות מטופלת אצל הרופא שמלווה אותה, אבל גם לקבל את הליווי הנדרש מצוות הרופאים המנוסים של B-MOM. בכל אחד מהמקרים בוחנים בשלב הזה את המאפיינים האישיים של האישה והבדיקות שעברה, ועל פיהם מחליטים מהם השלבים הנדרשים.

האישה מבצעת במסגרת התהליך מעקב זקיקים בבדיקת דם בשילוב אולטרה סאונד.
את הבדיקה עליה לבצע אחת לכמה ימים, ובאפשרותה לעשות זאת במרכזי בריאות האישה הסמוכים למקום המגורים שלה.

העיקרון פשוט: המטופלת מגיעה מוקדם בבוקר, מבצעת את הבדיקה ומעבירה ל-B-MOM את התוצאות.

 1. טיפול על בסיס מחזור טבעי: עוקבים אחר הזקיק הטבעי בעזרת מעקב הזקיקים וכאשר הבדיקה מראה שגודל הזקיק מתאים לביוץ(כ 17-20 מ”מ) נתזמן בהתאם לכך את ההזרעה.
 2. טיפול בעזרת גירוי הורמונלי: מטרתו לגייס יותר 2-3 זקיקים באותו מחזור טיפול ובכך לעלות את הסיכוי למפגש זרע וביצית בחצוצרה.
  טיפול זה משלב זריקות או כדורים על מנת לגרות את השחלה ולהגדיל את מספר הזקיקים. כאשר הזקיקים בגודל שעשוי להספיק לביוץ, נותנים זריקת אוביטרל על מנת לסייע בהתפתחות הזקיקים ובהבשלתם.
  לאחר מכן מתאמים את ההזרעה למועד האופטימלי אליו מוזמנת האישה, כשבמקביל מכינים גם את מנת או מנות הזרע.
 3. טיפולי IVF הפריה חוץ גופית: התרחיש המורכב ביותר הוא טיפול הפריה חוץ גופית, אלא שגם כאן יש מספיק פתרונות כאשר פונים לבנק זרע מהשורה הראשונה.
  במקרים אלו מספקים לאישה מינון הורמונים גבוה, שואבים ממנה את הזקיקים בטיפול הנעשה בהרדמה, מפרים אותם מחוץ לגוף ומשיבים אותם לרחם לאחר מכן.
  היתרון המשמעותי של B-MOM הוא שניתן לבצע את כל הפעולות הנדרשות תחת קורת גג אחת, מה שמקל על האישה (אין צורך למשל שהיא תצא עם מנות זרע יקרות מתחומי בית החולים ותעבור בין מטפלים שונים) ומגדיל את הסיכויים ליצירת הסינכרון המושלם בין השלבים השונים.
אחד היתרונות הגדולים של B-MOM הוא הזמינות המקסימלית, שהחשיבות שלה מכרעת במקרה של מעקב ביוץ בהזרעה. אם מעמידים מנגד את בנקי הזרע הציבוריים, אפשר לראות שהטיפולים בהם נעשים בזמנים מצומצמים מאוד.

ד"ר אלון קדם

בית חולים פרטי שנמצא שם בשבילכן

סינכרון אופטימלי של הביוץ וההזרעה בתרומת זרע הינו קריטי להצלחת הטיפול. אין כל מקום לפשרות מבחינת מוכנות האישה לתהליך, בהתאם למאפיינים האישיים שלה ולממצאי הביוץ.
לכל אישה יש הרי מספר מצומצם של מנות זרע שהיא רכשה, כך שהזרעה שאינה מתרחשת במועד עלולה להגדיל את הסיכויים שהאישה “תבזבז” מנות זרע יקרות ותרחיק ממנה את חלום ההורות.

כמה מנות צריך לקנות?

ההמלצה הכמעט יחידה בהקשר הזה היא, קודם כל, לקנות מספר מספק של מנות זרע איכותיות – כלומר, מנות שהתורם שלהן עבר את הבדיקות הנדרשות ושבמהלך ההפשרה נבדקו ונמצא שיש בהן כמות מספקת של זרעים הנמצאים בתנועה. אי אפשר לדעת מראש האם הזרעה מסוימת תצליח, מה גם שנכנסים לתוך המשוואה משתנים שונים (דוגמת הגיל של האישה).

בחלק גדול מהמקרים דרושות 4-3 מנות עד להצלחת התהליך, כך שמספר של חמש מנות עשוי להגדיל את הסיכויים. אם מעוניינים מראש בילד נוסף מאותו אב ביולוגי, כפי שקורה בחלק גדול מהמקרים, מומלץ לקנות לפחות חמש מנות זרע נוספות. אסור לשכוח שתורם ספציפי עושה זאת לרוב לפרק זמן מצומצם של שנה או שנתיים ולאחר מכן עלול לצאת מהמאגר, כך שחשוב לרכוש את המנות שלו ולאחסן אותם בתנאים המיטביים לאורך זמן.

מה היתרונות בבנק זרע פרטי?

אחד היתרונות הגדולים של B-MOM הוא הזמינות המקסימלית, שהחשיבות שלה מכרעת במקרה של מעקב ביוץ בהזרעה. אם מעמידים מנגד את בנקי הזרע הציבוריים, אפשר לראות שהטיפולים בהם נעשים בזמנים מצומצמים מאוד: למשל בשעות הבוקר בלבד, או אך ורק בימי אמצע השבוע.

המשמעות היא שאם האישה מגיעה לזמן הביוץ האידיאלי מחוץ לשעות הפעילות, היא צפויה לפספס את המועד פשוט מכיוון שאין לה כתובת לבצע אותו.

B-MOM מצליח להתבלט גם בהשוואה לבנקי זרע אחרים. המטופלת תקבל ברוב המקרים תור בימים הקרובים, לפעמים אפילו מהיום להיום. שירות ההזרעה ניתן שבעה ימים בשבוע, כך שגם אם הזמן האידיאלי של הביוץ הוא בסוף השבוע ניתן לקבל מענה מלא ולא לפספס את המועד.

חשבו למשל על מצב בו האישה מבצעת בדיקה בשעות הבוקר ומקבלת בצהריים את התוצאות מהן עולה שהיא אכן מבייצת באותו יום. היא תגיע לבצע את ההזרעה ללא עיכוב, מה שמגדיל את אחוזי ההצלחה.

עוד מאמרים בנושא רכישת זרע
חץ כלפי מעלה
חזרה למעלה
Whatsapp